Yavaşlamak üzerine

Kafamda bir tilki gibi dolaşan onlarca konudan hangisi ilk postum olacak diye düşünürken “Yavaşlamak“ konusu geldi aklıma. Esasen son 1 senedir hep aklımda olan ve yavaşlamayı öğrenebilmiş biri olarak, konuyu yeri geldikçe arkadaş çevrem ile de paylaşmaya çalışırım.

Peki “Yavaşlamak“ derken ne kastediyorum ?

Annemin cok uzun yıllar boyunca “kızım biraz yavaş ol, kendine zarar vereceksin“ çığlıklarını“off anne ya, tamam“ diyerek geçiştirdim ta ki içimde bir ses -ki bunun iç sesim oldugunu çok kısa bir süre sonra öğrenecektim- Dicle yavaşlaman gerekiyor diyene kadar. Bilmiyordum sebebini -öğrenecektim yakın zamanda- ama cok hızlı giden birşeyler vardi ve bu sadece benimle ilgiliydi. Ruhum, zihnim ve bedenim olmaması gerektiği kadar hızlı, ele avuca sığmaz ve hareketliydi. Tek bildiğim yavaşlamak istediğimdi.

İç sesime ihtiyacı olan ilgiyi gösterip, uzunca bir süre kendisine kulak kabarttım. Tabi ki kendisi beni yüzüstü asla bırakmazdı ve bana yavaslamayı öğretti.

Daha önceleri, sabah erkenden işe gidiş, iş çıkışı ya okul  ya sinema ya spor ya arkadaşlarla buluşma gibi listeyi oldukça uzatabilecek tüm aktiviteler boyunca yada arasında, hiç durmadığım, durup bir an için sadece kendimi, varlığımı ve o anı hissetmediğimi ve bu nedenle de gece yatağa yattığımda kendimi bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak yorgun hissetiğimi farketmeye basladim.

Bu farkındalık ile beraber sadece durmaya karar verdim. Büyük saatler, tüm bir gün, günümün yarısı diye düşünmeksizin sadece 15 dk, 1 saat olsa dahi kendimle kalıp, durmayı ve hayatı yavaslatmayı denemeye basladım. Sadece durdum, oturdum, sadece nefes alıp camdan dışarı baktım.

Bu başlangıç, günler, haftalar, aylar ile beraber bir pratiğe ve bu pratikte fiziksel, zihinsel, ruhsal bir dengeye dönüştü.

Şu ikisini cevapla;

1- Günler çok mu hızlı akıyor senin için ve kendini o günlerin içinde kaybolmuş mu hissediyorsun ?

2- İçinden bir ses bu hızlı günlerde doğru olmayan birşey var diye fısıldıyor mu kulağına ?

Cevabın evet ve memnun değilsen bu durumdan sadece yavaşlamayı dene.

Cevabın evet ve memnun isen bu durumdan, hızlı günlerine devam et.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s