Kendine söz vermek

Söz vermek. Bizim için nasıl da önemlidir. Sözünün eri bir milletin çocukları olarak, söz verdiğimiz şekilde, söz verdiğimiz zamanda ve yerde bulunmak için her şeyi yaparız. Ya da yapardık. Bir önceki jenerasyon analarımız, babalarımız kendi anaları ve babalarını kendi çocuklarını mutlu etmek ve onlara olan sözlerini yerine getirmek üzere bir ömür kendilerini unutarak geçirdiler. Annemden gördüm, annemden duydum.

Peki ya biz ?

Her hafta birilerine söz veriyoruz. Bir hafta sonrasına, bazen iki hafta sonrasına. Bir yemek sözü, bir kahve bir buluşma sözü.

Sonra o günler yaklaşırken, içinden bir ses “of gidemiycem şimdi” diye sesleniyor ve -muhtemelen karşılıklı- sözleşmeler iptal ediliyor yada “görüşelim ama bak mutlaka, özledim” sözleri ile bilinmez bir zamana bir daha iptal edilmek üzere rafa kaldırılıyor.

Kimlere, kaç kere, ne sözler veriyoruz ? Neden bu sözleri veriyoruz da sonra tutmak istemiyoruz ? Yerine daha iyi, daha değecek ne yapıyoruz ?

Peki ya kendimize hiç söz veriyor muyuz ?

Sadece kendimiz için. Bir yazı yazmak, birkaç sayfa okumak, seveceğini düşündüğün bir video izlemek, resim yapmak, koşmak, sadece kendine güzel, özenli bir yemek hazırlamak…

Kendimize söz vermiyoruz. Öylece, yapmamız gereken şeylerin içinde, bir nehirde sürüklenir gibi akıp gidiyoruz. Gereklilikler bizi pençesine almış günlerimizi sonlandırıyor. Biz değil kendimizi yaşayanda sanki onlarmış bizi hareket ettiren gibi. Bir kukla gibi.

Kendine bir yazı yaz, bir email at kendine. Anlat, sadece kendin için. Yaz, yapmak istediklerini birkaç saat için. Ve bir gün, saat, yer yaz kendine. O gün, o saatte ve yerde kendinle buluş. O yazdığın yazıyı yada emaili aç. Ve sadece yazdığın, yapmayı kendin için istediğin şeyleri yap.

Sözlerini büyük, yorucu tutmamak ve onları küçük kılarak gerçekleştirmek ne de güzel bir his. Ne kadar sen dolu.

Bugünkü yazımı, kendime söz verdiğim yerde ve şekilde sadece kendim için yazıyorum. Okuyacaklara da kendilerine birkaç soru sordurabilmek dileği ile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s