Bütün yollarım sana doğru

Processed with VSCO with f2 preset
Processed with VSCO with f2 preset

Esasında bugün yaz boyu tutmayı düşündüğüm bir günlük oluşturma fikri ile oturmuştum defterimin başına. İnsanın yazları çoğunlukla -aşk,ölüm acısı falan çekmiyorsanız- kışa göreceli olarak daha bir tutkulu, eğlenceli geçer. Bu yazında son on senedir yaşadığım en özgür ve saldım çayıra zamanları içerdiğini düşününce, onu yazmak ve yıllar sonra otuzumun yazında neler yapmışım diye bir sevinip bir hüzünlenerek okumak istediğimi farkettim.

Fakat dün başladığım “What I talk about when I talk about running”  bana, uzun zamandır yazmayı planladığım yoga hikayeleri serilerime başlamam konusunda bir hatırlatma yaptı. Şayet yazar kitabında koşuya nasıl başladığını, koşunun ona neler hissettirdiğini ve kitaplarını yazmasında nasıl bir etkisi olduğunu bir günlük tutarak anlatıyordu.

Geçtiğimiz yaz  kafamda “bu yoga nasıl bir şey ola ki acaba” soruları dolanmaya başladı. Biri gelip “tık tık, yogaya mı başlasan acaba ?” diye soruyor gibiydi. Hayırlar olsun diyerekten Yoga Şala’ dan bir aylık deneme paketi alıp yogaya gitmeye karar verdim. İlk iki üç ders sonrasında oldukça etkilendiğimi hatırlıyorum. O zamanlar henüz bugünlerde bana hissettirdiği şeyleri anlayabilmem mümkün değildi tabii ki. Fakat ilk haftadan vurulmuştum. Dersine girdiğim öğretmeni de oldukça tatlı bulmuştum ve doğru yöntemlerle öğrettiğine dair hissim kuvvetli idi. Bu deneme paketi sonrası bir aylık daha yazıldım ve kendimi başlangıç seviyesinde uygulanan pozlara alıştırmaya karar verdim. Biraz dilini anlamlandırabilmek istiyordum. Sağımdaki biri Ujjayi solumdaki biri mula bandha diyordu. Bana o zamanlar yabancı olan bu kelimeleri duydukça, ne diyorlar acaba diye soruyordum kendime. Hemen sonrasında da -tam da hiçbir şeyi acele yaşamamaya karar verdiğim bir döneme girdiğimden- bunları zamanla öğrenirim sen dersler sırasında ne hissettiğine bak şimdi dedim.

Sonbaharda başladığım yogaya, gözlüklerimden kurtulmaya ve lazer göz ameliyatı olmaya karar vermem ile beraber bir aylık ara verdim. Doktora sorduğum hayati önem taşıyan -bana göre- sorulardan bir tanesi de ameliyat sonrası yoga yapmama engel oluşturacak bir şeyin olup olmadığı idi. Ameliyat sonrası, iyileşme sürecinin ve kontrollerin ardından, doktor artık dilersen paraşütle bile baş üstü atlayabilirsin diyerek beni hastanesinden kapı dışarı etti. İyileşme sürecinde en büyük motivasyonlarımdan biri yogaya geri dönebilmekti. Planlarımı yapmıştım. Haftada en az dört, beş pratik ile yoluma devam edecektim. Ve şu ashtanga da neyin nesiydi muhakkak bir el atacaktım.

Bu sefer sınırsız, bir senelik paket alarak yola koyuldum. Yok üyelik bitti, hangi paketi seçeyim gibi şeyler ile uğraşmak istemiyordum. Her hafta illa ki dört beş günümü yoga derslerinde geçireceğimden emindim. O gün bugündür pratikler devam ediyor. Benim için “şifa” olan yogaya daldıkça daldım. Nefesini farketmek, yukarı aşağı çift yönlü bir uzama duygusu, bir yandan zımba gibi bir yandan tüy gibi hissetmek yogaya vurulma sebeplerim oldu. Halihazırda kendine sürekli soru sormayı seven biri olarak, yoganın kafamda yarattığı sorulara cevap bulma isteğim beni neredeyse her gün  pratik yapmaya yönlendirdi. Pratik boyunca, soru sordukça kendimle daha da fazla buluştum. Kendimle buluştukça yogaya daha da kapıldım.

Yogaya bunca kendini adamış, yıllarını vermiş insanın yanında yoga üzerine var olmayan derin bilgi birikimimi paylaşmak gibi bir fikrim yok. Yoga dahil tüm bu online defterde yazdıklarım sadece kendi hissettiklerime ve deneyimlediklerime dair. Ne mutlu ki…

Not : Yazı başlığı çok sevdiğim 70’ler Ajda’sın dan esinlenerek vuku buldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s