Çeşitliliğin gücü

FullSizeRender (4)

Kurumsalı bırakalı ve 30 yaşımı göreli henüz bir kaç ay oldu. Bu son bir kaç ay hayatımda kendimi en kuvvetli, esnemiş ve sağlıklı hissettiğim zamanlar. Şüphesiz kurumsal hayatın getirdiği fiziksel ve ruhsal yükü üzerimden atmış olmam bundaki ana sebep.

Peki bir kadın olarak bedenen güçlenmek, kas almak, bir yandan da esnemek nasıl oluyor ?

1- İstemek

Öncelikle bedenini çalıştırmayı, hareket etmeyi istemek  ile başlıyor.  Haftanın üç dört günü egzersiz yapmak, koşmak, yüzmek… herkes için istenebilir olmayacaktır kabul ediyorum. Ama bir çoğumuz için; hayatında yeni kararlar almak isteyenler -bedenini çalıştırmanın zihinsel güce etkisi- bedenen ağrıları olanlar, zayıflamak isteyenler, güçlenmek isteyenler, güzelleşmek isteyenler…sevdiğin bir egzersiz programını, spor dalını seçmek ve onunla yaşamaya başlamak bu isteği oluşturacaktır.

2- Sevmek

Seçtiğin spor dalı ya da egzersiz programı her ne ise, onu neden seçtiğini iyi anlamış olmak onu sevmeni ve devam ettirmeni sağlayacaktır. Örneğin, ben bir hafta içinde iki üç gün HIIT egzersiz yapıyorum. Sebebi, bedeni güçlendirerek egzersiz yapabilme kapasitesini arttırması. Bunun sonucu olarak daha iyi koşabilmem, daha iyi yoga pratiği yapabilmem. Özetle, can atarak yaptığım koşu ve yoga için beni güçlendirmesini sevmek HIIT’ i seçmemde ki sebep. Neyi neden seçiyorsun sebebini bil.

3- Çeşitlilik

İstedin. Sevdin. Bu ilk ikisi seni sabah yataktan kaldıracak gücü bulmanı sağlayacak. Bu işin mental tarafı. Gelelim fiziksel olarak değişmeye, güçlenmeye, esnemeye. Her zaman ki gibi, sadece kendi deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, maalesef tek bir dalı benimseyerek -örneğin pilates- hem kas kütlemi hem kondisyonumu arttırıp hem de esnekliğe sahip olamazdım. Laf lafı açar gibi adeta, koştukça, HIITT yaptıkça güçlendiğimi, güçlendikçe -özellikle core gücü-  yoga pratiklerimde çok daha iyi hissettiğimi ve pozlarda ilerleyebildiğimi gördüm.

4- Bedenini dinlemek, anlamak ve dinlendirmek

Haftanın altı günü yoga pratikleri, HIIT, koşu şeklinde geçirirken yorgunluk zaman zaman salyamı akıtarak yatağa yapıştırıyor akşamları. Vücudunun anlattıklarına kulak kabartman ne isteyip istemediğini anlaman, bazen ona izin vermen ve bazen de ona hükmedip zorlaman gerekiyor. Bedenini çalıştırman ne kadar önemli ise onu dinlendirmek te bir o kadar önemli. Hafta başında belirlediğim, antrenmansız yogasız bir dinlenme günümde kendimi güzelce dinlendiriyorum. Tüm hafta boyunca çalışan kasları dinlendirmek onlara tekrar hükmedebilmek için zorunluluk.

Ben 2016 boyunca kendime koşu, yoga ve bir egzersiz programını uygun gördüm. O hafta ki gücüme, isteğime göre kendilerini bir gün o bir gün bu şeklinde evirip çevirip uyguluyorum.

Darısı tüm isteyenlerin başına.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s