Verdim, veriyorum, vereceğim

Processed with VSCO with f2 preset
Processed with VSCO with f2 preset

 

Ne mutlu ki doyasıya okuyabileceğim saatleri artık yaratabiliyorum. Bazı sabahlar iki, üç saatimi koltuktan ayrılmaksızın sadece okuyarak geçiriyorum. Metrobüste, metroda işe giderken okuyabildiğim o birkaç sayfanın acısını bugünlerde sonuna kadar çıkarıyorum. Yaşasın kendi iş saatlerini belirleyebilmek!

Evdeki tüm eşyaları azaltma kapsamında, ortak eşyaların -2 kocaman 3 lü koltuk-  fazlalığı ile ilgili bazen Burak ile aynı fikirde olmasak da, ben bugüne değin kendi yarattığım fazlalığımı dilediğimce azaltmaya gidiyorum. Buna kitaplar da dahil.

Eskiden okuduğum, okuyacağım her bir kitabı gururla koyduğum rafların rahatlamaya ihtiyacı var. Zamanında beni önemli biri olarak gösterdiğini düşündüğüm kitaplarımın artık sergilenmeye ihtiyaçları yok. İhtiyaç olan tek şey her bir okuduğum kitabın tadını sonuna kadar çıkarmak. Fiziksel olarak sahip olmak değil.

Halihazırda Ege ile bol kitap alışverişli bir yıl geçirdik. Birbirimize iyi geleceğini düşündüğümüz kitapları paslaştık durduk. Geçtiğimiz aylarda ise elden çıkarmayı planladığı birçok kitabını eşe dosta vermek için evini açan Ege’nin yakın bir arkadaşına kahveye gidip kucağımda bir dolu kitap ile eve geri döndüm.

Alan taraf olarak tüm bu verip de geri almaksızın kitap bağışı işinin oldukça hoşuma gittiğini farkettim ve veren tarafın hislerini merak ettim. Kendisine iyi geleceğini, ilgileneceğini ya da onu şaşırtabileceğini, soru sordurtabileceğini düşündüğüm, okumuş olduğum kitaplarımı bazı arkadaşlarıma vermeye başladım. Her bir verişte aldığım kadar mutlu olduğumu gördüm. Raflarımın hafiflemesi de cabası. Bir taşla iki kuş vurdum.

Tüm bu azaltmaya nihai çözüm Kindle olabilir. Ama henüz kitapları hissederek okuma isteğimden vazgeçemedim. Vazgeçmeyi de pek düşünmedim. Ama kim bilir belki ileriki zamanlarda tüm kitaplarımı elden çıkartıp rafa bir adet Kindle koyabilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s