Üzerimdeki ölü toprağını atmak için çabalarım

Processed with VSCO with f2 preset
Processed with VSCO with f2 preset

 

Yaşam koçları, Ted‘de motivasyon arttırıcı konuşmalar yapanlar, hatta Leo Babauta dahi zaman zaman üzerinde bir ölü toprağının varlığını hissetmiştir. Nihayetinde hepimiz aynı öze sahip varlıklarız. Tek fark sorularımız karşısında kendimize verdiğimiz cevapların değişmesi.

Son haftalarda nedenini bilmediğim bir şekilde yapmak istediğim tek şeyin bir köşeye çekilip kitaplarıma gömülmek olduğunu hissettim. Halbuki yapılması gereken -gereklilik kipini ne kadar sevmesemde- birçok şey beni bekliyordu. Zihnimdeki bu duraklama devrinin bir benzer hissini fiziksel olarak da hissettiğimi söyleyebilirim. Sanki hamama gidip iyi bir kese attırırsam şu üzerimdeki ölü toprağından kurtulacakmışım gibi geldi -hamam fikrim hala geçerli-.

Nihayetinde bu sabah okuduğum basit ama bana iyi gelen bir yazı hareketlenmemi sağladı. Hepimizin alışık olduğu, dönem dönem bizi pençesine alan uyuşukluk canavarını, “Ben üzerimden nasıl atıyorum?” diye düşündüm. Paylaşmanın da aynı semptomları gösteren bir başkasına yardımcı olabileceğini düşünerek yazıma başladım.

Şayet aşağıdaki belirtileri gösteriyorsan;

  • Kafanda planlar yapıyor -yogaya gitmek, kursa başlamak, arkadaşı ziyaret etmek, o yazıyı yazmak, söz verdiğin yemeği yapmak…- ama poponu koltuğundan kaldırmıyorsan,
  • Fikirler kafanda bir bulut oluşturduysa ama netlik kazanmıyorsa,
  • Bedeninde, suratında soyarak atacağını hissettiğin -gerçekten hamam ihtiyacın da olabilir benim gibi- bir derinin varlığını hissediyorsan.

Tanı;

Mevsimsel olabilceğine inandığım –ya da hormonlar kontrol ettirtilebilir– ölü toprağı serilmesi sendromu.

Çözüm önerilerim -sabah uygulamalı cinsinden-;

  • Kalbini canlandıracak, yüzünü güldürecek, yeni bir fikrin uyanmasını sağlayacak ya da seni düşündürtecek bir yazı okuyarak, video izleyerek güne başla.
  • Özenle satın aldığın bir defter ve kalem ile aklından, içinden o sabah ne geçiyorsa yaz.
  • Yapmak istediklerini, planladıklarını tek tek yaz. Bunları yapabilmek için ilk adımın ne olmalı, yaz. Ve bu sefer ilk adımı atmak için adım at.
  • Ağır bir kahvaltı yerine meyve ile kahvaltıyı dene.
  • Bir duş al. Mümkünse lif ile masaj yap.
  • Esne. Vücudunu az biraz tanıyorsan ve kendine zarar vermeyeceğinden eminsen stretching yaz, youtube a gönder. Çıkan videoyu uygula.
  • Sadece beş dakika nefesine odaklanarak otur.

Dönem dönem yapmamız gerekenlerin varlığını bilip de hareket edecek kudreti kanımızda bulamadığımızı hissetmemizde hiçbir sorun olduğunu düşünmüyorum. İsteksizlik de, tembellik de diğer tüm hislerimiz gibi bize ait. Önemli olan ne kadar süre isteksiz kalmak istediğimizde ve ölü toprağımızı üzerimizden atmak için başvurduğumuz çözüm yollarımızda.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s