Kurumsalı nasıl bıraktım ? Vol.4

Vol. ler kaça kadar uzayacak hiçbir fikrim yok. Kendi içinde dahi küçük hikayeleri olan uzun bir hikaye bu.

Plaza kadını maskemi çıkarmadan bir sene öncesine gidelim. Gerçi hiçbir zaman gerçek bir beyaz yaka kadını olamamıştım. Gömleğinin altına Doc.Martens giyen bir yeni yetmeydim şirketim insanları için.

O masada saatlerimi harcamayacağıma karar verdikten sonra yapmam gereken ilk şeyin, ilerlemeyi istediğim alanda yetenek kazanmak olduğunu biliyordum. Ah, bir de para mevzusu vardı tabi. Nasıl olacaktı da para biriktirecektim ? Hem yeni altın bileziğimi bana sunacak olan eğitimler için hem de bir süre geçimimi sağlamak için.

Çalışırken öğrendiğim bir şey varsa o da insanlar ile olan iletişimin önemidir. Birilerine ihtiyacım vardı. Bana yol gösterecek, girmeyi planladığım yeni sektörü iyi tanıyacak, bu iş senden olur ya da olmaz diyebilecek birileri. Ha bir de iş bitirici ve aksiyon alabiliyor olmanın önemini çoktan kavramıştım. Bana da böyle biri lazımdı. İlk aklıma gelen isim Ruso oldu. Adam disiplinli bir milli su topçu, plaza çalışanı ve herkesi tanıyan bir sosyal böcekti. Şanslıyım ki benim de yakın, çok sevdiğim bir arkadaşımdı.

Meramımı kendisine anlattım ve beni iyi bir coach ile tanıştırmasını istedim. Aklından geçen ilk ve tek isim Mehmet Çetin oldu. Hızlı bir organizasyon sonucu Memo ve Can ile kahve içerken buldum kendimi. Ruso benim hikayemdeki görevini başarı ile tamamlamıştı. Bundan sonrası bana aitti. Karşımda oturan, işlerinde usta seviyesine gelmiş bu adamların kanına girmem gerekiyordu.

Öğrendiğim birden çok şey olmuş sanırım yıllar içinde. Bunlardan bir diğeri, enerjinizin, kalbinizde inandığınız şeyin karşı tarafa geçmesinin ne kadar önemli olduğu. Ancak bu şekilde kendi olanaklarımı yaratabileceğimi biliyordum.

Kahvemizin son yudumlarında Memo ve Can ile aramızda dile dökülmemiş ama hissedilen bir el sıkışması yaşanmıştı sanki. Memo çalışma alanına beni davet ederek fonksiyonel bir antrenmanda ki bireysel kapasitemi görmek istemişti.

Karşılıklı bir antrenman sonrası adeta bir okula kabul olur gibi Memo ve Can’ın eğitimine kabul edilmiştim. Can ile uzun soluklu anatomi ve Memo ile antrenman bilgisi, biyomekanik çalışmalarının ardından, işi en iyi öğreneceğim yer olan sahalara transfer oldum.

Bir yandan 9-6 işime devam ederken bir yandan da bu çalışmalar için zaman ayırıyordum.  Sanırım buradaki anahtar kelime “odağınız”. Halihazırda devam ettiğiniz kurumsal işinizi boşlamaksızın,olduğu kadarı ile yapıp olmadığına kafa yormadan geçirdiğiniz bir zaman dilimi çok önemli. Bu süre boyunca fikirleriniz, odağınız sizin için önemli olan ne ise ona doğru akabilir.

Bir taraftan bu odaklanış ve çalışmalar yeni yeteneğinizi yaratmaya başlarken diğer yandan artık çok da önemsemediğiniz masa başı işiniz kiranızı ödemeniz ve para biriktirmeniz için size hizmet edecektir.

Gelelim para mevzusuna. Kendi harcama kapasitemi, yaşam tarzımı ve kazandığım parayı şöyle bir gözden geçirdim. Buna göre, hiç para kazanamazsam dahi yaşayabileceğim bir yıllık parayı kenara atmamı söyleyen ses garantici ben değil akıllı bendi. Bir süredir satın almanın verdiği rahatsızlık bu dönemde çok işime yaradı. Bu sefer nelere para harcadığımı düşündüm. Kıyafetler, yemek, makyaj malzemeleri… Bir kadının alabileceğini düşündüğünüz her şey. Fakat artık kıyafet almak ya da bir şeyin başka bir muadiline sahip olmak anlamlı gelmiyordu. Bir siyah pantolon bir siyah bluza tavdım. Hatta kendimi çok daha iyi hissettiğimi söyleyebilirdim ki, olabilecek en az eşya ile yaşama kararımı da bu zamanlarda aldım.

Sanırım buradaki anahtar kelime ise “sahip olmak”. Hiçbir şeye sahip olmak istemediğim sadece kendimi bulmak istediğim zamandı bu.

Böylece para harcama kararlarımda köklü bir değişiklik yaparak hatrı sayılır bir parayı kısa sürede vadeli banka hesabıma yatırım amaçlı gönderdim. Fakat evren ile o kadar çok konuşmuş olmalıyım ki kendisi burada açıklayamayacağım bir cömertlik yaparak paramı ikiye katladı. Kendisine bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu “Kurumsalı nasıl bıraktım ?” yazısı sonunda, ilham almış olanlara, cesaret göstereceklere ve benim gibi her şeyi listelemeyi sevenlere, yazının altın kelimelerini aşağıda sıralıyorum. İşte ihtiyacınız olanlar;

 • Karar vermek
 • Kararında ısrarcı olmak
 • İletişim
 • Soru sormak ve fikirlerini paylaşmaktan çekinmemek
 • İnsanlardan rica etmek, istemek
 • Bu sırada kendiniz olmaktan hiç vazgeçmemek
 • Konuşma sanatı. Kalbindeki heyecanı karşı tarafa aktarmak
 • Enerjinizi sizin için önemli olana vermek
 • Akıllı olmak. Öfke ile kalkıp, ben bıktım bırakıyorum bu işi dememek. Para biriktirmek. Anneye, babaya, eşe, dosta sırt yaslamaya gerek duymamak
 • İnsanları, durumları,organizasyonları, şirketleri kendi lehinize çalışır hale getirmek. Bunu yaparken siz ne kadar alıyorsanız farklı şekillerde karşı tarafa da verebilmek, bu özveriyi gösterebilmek
 • Azaltmak, sadeleşmek. Neye “gerçekten” ihtiyacınız var belirlemek ve buna göre satın almak
 • Her gün kendinizi motive etmek ve istemek. Bir dua eder gibi dilemek ve istemek.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s