Ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Processed with VSCO with f2 preset

Fotoğrafta da kendini gösteren Thich Nhat Hanh’ ın How to eat adlı kitabından bir cümle yazının başlığı. Uzun zamandır yediklerinin ne hissettirdiğine kafa yoran ben için, ne yediğinin önemine dair oldukça özetleyici buldum cümleyi.

Yemek üzerine sorduğum üç şey var;

1- Ne yediğin

2- Ne aralıklarla öğünlerini yediğin

3- Nasıl yediğin

Kuşkusuz bu üç sorunun cevabı şunlarla şekil buluyor;

  • ne iş yapıyorsun
  • gün içinde ne aktivite yapıyorsun
  • yemek yemeye ne kadar önem veriyorsun

Ne, ne zaman, nasıl yiyeceğimizi düşünmek o çok önemli işlerimiz ve yoğun günlerimiz içinde oldukça önemsiz görünebilir. Halbuki neyi, nasıl yediğin seni sen yapan şeylerin başında geliyor. Ne yediğimize ve nasıl yediğimize bu incelikle bakabilir miyiz ?

Ne yiyelim ?

Ne yiyeceğini belirlemen o an canının ne istediğini sorarken, bir önceki öğününde ne yediğin ve bir sonrakinde ne yiyeceğin sorularını da içermeli. Canın öğle yemeğinde mantı istiyorsa ama sabah sıcacık bir poğaçayı hüplettiysen mantı öğle yemeğin için doğru seçenek olmayacaktır. Öğünler arası denge şart!

Sabah yaptığın bir egzersizin var ise vücudunun ihtiyacı olan proteini öğle yemeğinde almak iyi olacaktır. Aldığın protein yaptığın egzersizin üstüne cila çekecektir. Akşam yapmayı planladığın bir koşun ya da fiziksel aktiviten var ise öncesinde sana yakıt olacak bir şeyleri tercih edebilirsin. Bir muz, bir fincan sütsüz kahve… Akıllıca beslenmek!

Ne aralıklarla yiyelim ?

Ben şahsen net 3 öğüncü (4-5 saat aralıklarla) münkün olduğunca da arada başka bir şey yemeyenlerdenim. Fakat kan şekeri dengesinin el verdiği ölçüde tabii ki. Yaptığınız fiziksel aktivitenin önemi yine devreye giriyor burada. Kan şekerinin dengelenmesinde. Ana öğünler arası açlık durumunda ise düşük glisemik indeksli, yani kan şekerini yavaş yavaş arttıran ve yavaş yavaş düşüren besinler tercih etmek mantıklı. Kavrulmamış çiğ kuruyemişler, kuru meyveler benim tercihim.

Nasıl yiyelim ?

Nasıl yemek yiyelim sorusunun ne yiyelim sorusu kadar önemli olduğunu ben de yakın zamanlarda keşfettim. Bir kahve içerken dahi, fincanımı elime alıp, kokusunu içime çekip sadece kahvemi yudumlar oldum. Telefonu, ipadi uzaklaştırmak, izliyorsanız tv nizi kapatmak öncelikli yapılması gereken şeyler diye düşünüyorum. Yemeğinizi yemeye başlamadan önce kokusunu içinize çekip onun hakkında biraz düşünmek, kendisine bir gülümseyiş fırlatıp şükretmek muhteşem bir yemek başlangıcı bence. Sonrasında her bir çatalınızda aynı farkındalığı sürdürmek doygunluğu zihinsel olarak da deneyimlemek demek.

 

Ne ve nasıl yediğinin seni tanımlayan şeyler olduğunu idrak ettiğinde farkındalıklı yemek yemenin kendine vereceğin en güzel hediyelerden biri olduğunu anlayabilirsin belki de.

2 Yorum

  1. süper kompakt bir rehber olmuş! ben de ufak bir ek yapıp, her ne yersek yiyelim pişmanlık duymadan yiyelim’i ekleyebilir miyim? tadını çıkarmaya odaklandığımızda artık yediğimiz şeyin zararlı olduğunu düşünmeye ayıracak 1 saniyemiz bile olmamalı! zaten tam da kendimizi yemeğe %100 verdiğimizde porsiyonları abartmamak, çatlayıncaya kadar yememek mümkün olabiliyor 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s