Bugün olsa neden MBA okumayı seçmezdim

MBA’ de ki son zorunlu dersimin projesi için beraber çalıştığım arkadaşım Yasin, dün ders saatleri sırasında mesaj attı. Dersi mi bıraktın Dicle ? Cevap ; Hayır. Sadece dersi saatlerimi verecek değerde görmüyorum.

Kurumsalı bırakmış olmama rağmen, MBA okuyor olmaktan memnunum diyebilirim esasen. İyi bir okul (Bilgi Üniversitesi) ve kısmen iyi hocaların olduğu bir yerden aklını çalıştırırsan alacağın çok şey var. Eğitimimin ilk başlarında her dersi kurumsal hayatım üzerinden düşünürken, 9-6 işimi bırakışımla MBA ‘ de ki rotamı da  girişimciliğe çevirdim.

Zamanında çok istediğimiz seçimlerin -benim MBA okumayı seçmiş olmam gibi- hayatın gidişatına göre hiç de ilgi alanımız dahilinde olmayacağını görüp şaşırabiliriz.  Fakat benim gibi hali hazırda 30 Bin Türk Lirası ödediğiniz bir program dahilindeyseniz, programı kendi lehinize çevirip sonuna kadar sömürmek gerektiği inancındayım.

Şayet söz konusu olan programdan maksimal değeri almak ise, burada program öğretmenlerinin verdiği şeyin niteliği önem kazanıyor. MBA’ de derslerine girip, paylaştığı bilgiden şaşkınlık ve heyecan duyduğum, dersleri aracılığı ile kendime yeni sorular sorduğum öğretmenlerin çok az olması maalesef hayal kırıklığı oldu.

Sanırım bundan dolayı, şimdi dönüp baktığımda hesabımdaki 30 Bin Türk Liramı her ne alanda olursa olsun gelişimim için çok daha verimli yerlerde kullanırdım. Kurumsal iş hayatında yükselmenin olmazsa olmaz şartlarından biri gibi gösterilen, resumende muhakkak yer alması senin iyiliğin için gereken MBA hatta mümkünse executive MBA kişisel ilerleyişinde nasıl bir katkı yaratıyor ? Program öğretmenleri verdiği bilgi ile seni şaşırtıp, keşfetmenin yarattığı heyecanı kalbine sızdırabiliyor mu ?

Yukarıdaki sorulara evet dediğin bir MBA programından mezun olduysan seninle tanışmak isterim. Yok halihazırda MBA okumayı planlıyorsan, resumene bir kalem daha eklemiş olmanın gururumu yaşamak istediğin yoksa programın kişisel olarak gerçekten sana kattıkları mı ilgilendiğin ?

Cevabın resume sebepli olsa dahi sorun yok. Ben de onlardan biriydim. Bu durum belki kalıplardan sıyrılıp, kendimize neyi, neden istediğimizi sormamıza aracı olacaktır. Aynı bugün benim yaptığım gibi.

 

2 Yorum

  1. bacım ben mba’in kralını da bulsam beni almazlar, çarpım tablosunda 9’ları zar zor hatırlayan bir kişiyim :p ama sana sonuna kadar katılıyorum, sorulması gereken sorular bambaşka. zaten iş hayatında başarının sırrı bu bodoslama yapılan mba’ler olsaydı, mba yapan her tosuncuktan ne cevherler, ne markalar, ne karlar çıkardı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s