Sıradan bir iş hayatı

Büyük şirketlerin büyük işleri peşinde koşturmadan, milyon dolarları yönetme kaygısı duymadan, kendi sıradan iş hayatımızı kurmak ve hakkıyla yaptığımız şeyden, layığıyla para kazanmak mümkün mü ?

”Büyük düşün” diyenlerin aksine küçük düşünebilir miyiz ?

Sizleri küçük düşünmeye, sıradan olmaya davet ediyorum.

Yaklaşık bir sene önce sıradan bir hayat yaşamak istediğime karar verdim. Büyük bir organizasyon içinde büyük başarılar olarak adlandırılan anlaşmaların, atılan imzaların, çeyrek rakamları tutturmanın kendi hayatım için bir öneminin olmadığını gördüm.

Kendi ellerimle inşa ettiğim, ilk hedefinin yaratılan şeyden heyecan duymak olduğu küçük sıradan iş hayatımı kurdum. Adım adım üzerinde düşündüm, planladım, aksiyon aldım ve çalıştım. Kendime, gelişimime, zevklerime ayırdığım zamanı bol tutmak, akıllıca çalışıp hedeflediğim paraya ulaşmak istedim. Gönülden dilemek, kafa yormak, insanlarla konuşmak, yardım istemek, motivasyon; anahtar kelimelerim oldu.

Ve her şey sonunda oldu. Dilediğim, düşlediğim her şey  birer birer oldu. Para en başta oluk oluk akmadı tabii ki. Ama damladı. Yavaş yavaş, gayret ettikçe, istedikçe ve en önemlisi yılmadıkça ”Sen bu işi yaparsın kızım. Yürü” dedi sanki biri.

Sadece ben ve benim gibiler için olmuyor böylesi değişimler. ”Ben yapamam” diyen ya da ”Ama” ları olan her bir kişinin gönlünde yatıyor değişim gücü esasında.

Binlerce çalışanının olduğu bir şirketin, büyük başarılarının bir parçası olduğumu düşünüp uzun süre kendimi kandırdım.  Konunun sadece para kazanmak ve statü olduğunu gördüğüm zaman ise ruhumu bir plazada daha fazla tutamadım. Yeni işimin beraber çalıştığım kişilere sağladığı bedensel ve zihinsel katkılardan ise bir an bile şüphe duymadım.

Büyük kurumların küçük parçaları olarak kendimizi yıllarca kandırmak yerine, sınırsızlığımızın farkına varıp hayatımızın iplerini kendi elimize alabilir miyiz ?

Sadece kendimizi seçtiğimiz sıradan bir iş hayatının içinde  de para kazanmanın yollarını bulabilir miyiz ?

*********************

Bu yazı ile ilgilendiysen, şu yazılar da ilgini çekebilir.

İş hayatı ile ilgili çok sorum var, konuşmak istiyorum dersen mail at!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s