Yıl biterken

Geçenlerde yeni yılın benim için ne ifade ettiğini düşünürken donuk ve hissizdim. Çok da bir şey ifade etmiyor diye düşündüm. Sonra tek hissettirdiğinin koca bir yılın nasıl hızlı geçtiği ve ”neler neler yaşadım bu bir yıl içinde yuh” dedirten bir şaşırma olduğunun farkına vardım. Sanırım her yeni yıl benim için mütamadiyen bu hislerle geliyor.

Yeni yıl dileklerim, yeni yıldan beklentilerim, umutlarım yok. Bu geyikleri sevmiyorum. Ortalıkta dolanan her istediğimizi yeni yıl sanki bize verecekmiş hissiyatını taşıyan enerjiyi çekici bulmuyorum.

Dileklerim, kendimden beklediklerim, yapmayı istediklerim yeni yıl bağlantılı değil. Zaten hepsini halihazırda diliyorum, bekliyorum, istiyorum.

Yine de yeni yıl, yapmak istedikleri üzerine düşündürtüyorsa insanları güzel bir şey olsa gerek.

2016 yılı benim için koskocaman bir olaylar silsilesi yılıydı. Farkındalığı bir önceki senelerde cereyan eden kurumsal iş hayatımdan ayrılma kararını bu yıl içinde verdim. Mayıs ayında kocaman bir ”bye bye” diyerek,  bedenimi, zihnimi hapsetmiş plaza hayatıyla vedalaştım. Özgürleştim. Kuş olup uçtum. Hopladım. Zıpladım. Ağzım kulaklarımda seke seke bir yaz geçirdim.

Bunca yılın acısını çıkartmak istercesine Ağustos ayı boyunca Bodrum’ da bir tepede bulduğumuz köy evine yerleştik Burak ile ve fütursuzca yaşadık. Her sabah ya yoga pratiğimi ya antrenmanlarımı uçsuz bucaksız dağlara, denize doğru yaptım. Hayatım nereye gidiyor, neler yapıcam, şu an ne değilim de ne olmam gerek gibi sorular sormadım. Umrum olmadı. Sadece orda, evin bahçesinde öylece oturdum. Denize baktım. Dağlara baktım. Durdum.

2016 içinde yoga benim için bambaşka bir hal aldı. Önceden anlatsalar, deneyimlemeden anlaşılamayacak olan birçok şeyi anlamlandırmaya başladım. Kendim ne kadarsam, ne kadar algılayabiliyorsam o kadarını anlamlandırdım. Yine bu yıl içinde yolumu adım adım yürümemi sağlayan birçok insanla tanıştım. İçlerinden bir tanesi var oluşu ile beni derinden etkiledi. Yeni sorular sormamı sağladı. Şaşırttı. Öğretisi tam anlamıyla başımı döndürdü.

Yine 2016, planladıklarıma çok takılmamam, herşeyi nasıl geliyorsa öylece yaşamam gerektiğini defalarca gösterdi. Ben de bıraktım. Planladım, çalıştım, tembellik etmedim ama sonucuna bakmadım. Sonuca değilde o anda her ne ise yaptığım, yaptığıma odaklandım. Sonra gördüm ki buymuş sonucu da getiren esasında.

Bu yıl gardrobumun ve evdeki eşyaların yarısından fazlasını elden çıkarmama sebep oldu. Bol bol eşya verdim, attım, kullanılmış giysi,ayakkabı kumbaralarına tıktım. Olmazsa olmaz dediğim hiçbir eşyanın sahibi olmak istedemediğime karar verdirtti bu yıl bana. Şu an üzerimdeki kazak altımdaki pantalon dışında bir şey almadan şu evden çıkıp gidebilirimi hissettirtti.

Yine bu yıl, bağımlılık hissini veren her ne ise hayatımdan uzaklaşması ya da şekil değiştirmesi gerektiğini gösterdi. Beslenme alışkanlıkları, sosyal medya kullanımı, insanlarla ilişkiler… Bağlılık yemini ettiğim beyim dahi bağımlılığım olmayabilir mi sorusunu sordurttu.

Küçük küçük inşa ettiğim bir iş kurmamı sağladı.

Liste uzayıp gidebilir.Atladığım birçok şey vardır muhakkak. Koskoca bir yıl sonuçta. Yeni yılda demiyim ama bugünden sonra da önümde ki bir yıl boyunca dilediğim birincil şey, kendime birkaç adım daha yaklaşabilmek. Alçakgönüllükle yaşamayı daha çok deneyimleyebilmek.

Beraberinde şunlarda olursa çok mutlu olurum;

Gözlerimi kocaman açtıracak, aha dedirtecek insanlarla tanışmak, 1mat1tayt bünyesinde daha çok insanla çalışmak ve çalışmanın onlar üzerindeki değişimini gözlemleyebilmek. Yogada eriyip gitmek.Yepyeni beceriler kazanmak… Ve liste uzar gider…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s