Kişinin gelişimindeki engeller ve iş hayatında diğer olasılıklar üzerine : Instagramsızlık denemeleri

Tek kullandığım sosyal medya mecrası olan Instagram bir süredir bünyemde bazı rahatsızlıklara sebep oldu.

Bu rahatsızlıklar şöyle idi;

  • Her boşluk bulduğum anda scroll down yapma isteği
  • imajların kafamda oluşturduğu kalabalık hissiyat

Aynı insanın şeker bağımlılığı ile olan imtihanı gibi instagram hesabımdan vazgeçtiğimi düşündüğümde vücudumda hafif bir titreme hissettim.

İşte bu titreme durumun ne kadar da vahim olduğunu gösterdi. Bu bir ”bağımlılık” dedim. Önce bu fikri kafamın içinde döndürdüm sonra kendime itiraf ettim. Peki bağımlı olduğumu hissettiğim şeyler neler idi ?

  • en güzel hallerimi diğerlerine gösterme arzusu
  • alkış alma isteği

Bunların içten içe hep farkındaydım da artık sıkılmış olsam gerek bir karar aşamasına geldim. Hayatımda aradığım cevapların bağımlılıklardan uzak ve kendim dışında hiç birşey ile ilgili olmadığını öğrendiğim için sosyal medyanın bünyemde yarattığı hissiyat zevk vermektense rahatsız etmek oldu.

Sonrasında oturup şunun üzerine düşündüm. Neden diğerlerine kendimizin ne kadar mutlu,güzel, entellektüel…olduğunu göstermek ile ilgileniyoruz ? Liste kişilerin alkışlanmasını istediği özelliklerine göre değişebilir. Kimisi için bu mutlu aile tablosu kimisi için ise nasıl da sportif, güçlü, esnek olduğu olabilir…

Derinlemesine düşünmeksizin sadece neden ”Like=Alkış” almak istiyoruz sorusunu kendimize sorduğumuzda cevaplarımız pek de iç acıcı olmuyor. Kişi kendinde barındırdığı tüm özellikler ve sahip oldukları ile neden kendisine yetemiyor da diğerlerinin onayını alması gerekiyor ? Hepimizin bu soru üzerine uzun uzadıya düşünmesi gerekiyor.

Bu yazdıklarım daha önce yazılıp çizilmemiş, üzerinde düşünülmemiş şeyler değil. How to quit social media şeklinde arattığında google da onlarcasını bulabileceğin makale var. Ama içlerinden biri var ki, karşıma tam da Instagram kullanımı ile ilgili sorgulamalarım doğduğunda Ege hocam tarafından gönderildi. Beni, akılcıl fikirlerine hayran bırakan yakışıklı prof Cal Newport ile böyle tanıştım. Adamın planlama konusuna biraz (hatta haylice) takık olduğunu düşünmekle beraber akılcıl yaşama dair ayakları yere basan fikirleri ortaya atan insanların önünde eğiliyorum.

Instagram kullanımının ve kafamda yarattığı karışıklıkların, soru işaretlerinin izini sürmeye devam edecek olur isek, en büyük rahatsızlık veren hissiyatlardan biri iç içe geçmiş yaşamlar oldu. Herkesin hayatından haberdar olmak, tanımadığım insanı bile evde giydiği pijamasına kadar bilmek kafamda muazzam bir kalabalık yarattı ve tüm bunlardan banane diye bir haykırışı beraberinde getirdi. İnstagramda geçirdiğim süreden ziyade beni rahatsız eden en önemli sorunların şunlar olduğuna kanaat getirdim;

  • başkalarının hayatlarının bizim hayatımızdaki yeri sorunsalı
  • diğerlerinin ne yaptıklarına, ne olduğuna bu denli odaklanırken kendimizin yapmak istediklerine odaklanamama sorunsalı

Sanırım en büyük sıkıntı 2.sinde ortaya çıkıyor. Instagram kişinin diğerleri ile ister istemez, bilinçsiz bir şekilde kendini karşılaştırdığı bir platform. Hep daha iyiye, daha güzele, daha mutluya, daha daha daha hissine insanı çekmek için birebir.

Kişinin zihinsel gelişiminde ve kendini arayışında oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bu soruların yanında önemli sorulardan bir diğeri de günümüz iş dünyasının ve pazarlama taktiklerinin yürütüldüğü en büyük platformlardan biri olan Instagram’ın iş dünyamız için muhakkak gerekli olup olmadığı. Bu noktada Cal Newport’un yukarıda belirttiğim makalesini okumanızı öneririm. Ben dahi (burdaki dahi 1K takipçisi dahi zor olan biri anlamında) kendi çapımda yaratmış olduğum 1mat1tayt hashtagini kendi ürünüm haline getirmeyi Instagram üzerinden planladım. Potansiyel öğrencim olabilecek insanlar da burdan iletişime geçiyor çoğunlukla. Ki bu platformdan ekmek yiyen tanıdığım, tanımadığım birçok insan var. Bu sadece ne hissettiğimiz ve neyin bize iyi gelip gelmediğini farketmemiz konusunda bir soru işareti yaratabilmek için yazılmış bir yazı. Benim için bunca soru işaretine konu olan Instagram bir başkası için hayatının en tatlı zevki olabilir.

Yazdıkça bir gül goncasının açıldığı gibi açılan bu konuyu fazla uzatmadan kendime nasıl bir çözüm bulduğum ile sonlandırmak istiyorum.

Instagram kullanımında telefonu sürekli elime alıp hesabımı kontrol etmemin sebebi aplikasyonun ta kendisiydi. 1mat1tayt derslerini almak isteyebilecek potansiyel öğrencilerimin iletişime geçebilmesi için hesabımı değil aplikasyonu sildim. Böylece web üzerinden girmez isem girebileceğim bir instagramım kalmadı. İlk günler zor oldu. Elim telefona gitti, bizim kızlar neler yüklemişlerdir acaba dedim, merak ettim. Yavaş yavaş bu hisler, meraklar yerini saatlerce odaklanıp çalışabildiğim konulara bıraktı. Dikkatim dağılmadan okumayı planladığım kitaplar, yazmayı planladığım yazılar ya da üzerinde çalışmayı planladığım konular.

Bir buçuk ay oldu. 1mat1tayt için uzun aralıklar ile yüklediğim, kendimi hatırlatacak fotoğraflar dışında instagram hesabımı açmıyorum. Sadece kendi pratiklerime ve çalışmalarıma odaklandığım, kafamın diğerlerinin hayatına kaymadığı saatlerin hem kendim hem de çalıştıracağım öğrenciler için çok daha değerli olduğuna inanıyorum.

Ve iş yapış şekilleri anlamında kendim için şu soruyu soruyorum;

Sürekliliği yaratabileceğim bir müşteri portföylünü, enerjimin büyük bir kısmını İnstagram da nasıl daha çok kişiye ulaşabilirim üzerinden mi yoksa odaklı bir şekilde çalışabileceğim işin kendisi üzerinden mi oluşturabilirim ?

Doğru bağlantıları (sana aracı olabilecek insanları)  bularak ve nihayetinde üzerinde çalışarak geliştirmiş olduğum işin kendisi aracılığı ile yaratacağım sürdürülebilir, bağlılığı yüksek bir portföyl mü yoksa enerjimi daha iyi bir Instagram yüzü olmaya akıtmak mı ?

 

 

 

 

 

4 Yorum

  1. instagram’da olsak alkış ikonları koyardım =) ne güzel sorular, ne güzel tespitler bunlar dicotum, bayıldım bu yazıya.

  2. Süper tespitler Diclecim. Benzer fikirler içerisindeyim. Instagram bir örnek, aslında tüm sosyal mecralar için geçerli bir tespit .

    1. Erinccim kesinlikle öyle. Instagram benim tek kullandığım mecra olduğu için örnek oldu. Bunu facebook ve diğerleri içinde düşünebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s