Kendimiz miyiz sıkıldığımız ?

Uzun süredir hayatımda azaltmalara doyamadığım bir sürecin içerisindeyim. Evdeki eşyalar, iş hayatı, kıyafetlerim, satın alma… Elden çıkar çıkar, at at yetmiyor sanki. Kafamdaki kalabalıkların büyük bir kısmını oluşturduğunu bildiğim bu materyallari azaltmak tamamdı da yine de kafam hala hissetmek istediğim hafiflikte değil miy di ney di ?

İçimde bunları sorup soruştururken bir önceki yazıda bahsettiğim instagramsızlık denemelerine başladım. Beraberinde whatsapp grupları sorunsalı hemen gözüme çarptı. Birçoğunu keyifle kendim yarattığım gruplar da olmak üzere yaklaşık 8-10 grubun üyesi olduğumu, en azından 2-3 tanesinin hayli aktif, günlük olarak kullanıldığını gördüm. Hepsi çok sevdiğim arkadaşlarımdan oluşan gruplar. Kimisi ile dedikodu yaptığımız, kimisi ile okul, projeler hakkında konuştuğumuz, kimisi ile an ve an nerdeyiz napıyoruz fotoğraf gönderip birbirimizden haberdar olduğumuz gruplar. Hepsi tek tek derin gönül bağım, farklı düzeylerde bağlılığım olan insanlar.

Fakat ne kadar eğlensem, sevsem, değer versem, her birinin kalben her zaman yanında olsam da beraber yaşamayı seçtiğim adam dışında (yer yer o bile değil) kendi aksiyonlarımdan bahsetmeyi ya da onların günlük olarak nasıl yaşadığından bu kadar haberdar olmanın manasız geldiğini düşündüm. Farketmeden iç içe geçmiş yaşamların ortasında bulurken kendimi, kafamın instagram imajlarında olduğu gibi arkadaşlarımın sürekli nerede, ne yaptıklarına, nasıl olduklarına dair bilgileri ile kalabalıklaştığını hissettim. Bu sevdiğim, eğlendiğim, değer verdiğim insanların hayatlarının bir parçası olmayı her zaman istediğimi bilirken bu denli birbirimizden haberdar olmamız gerektiğini neden hissettiğimizi anlayamadım. Ve sordum.

Kendimiz miyiz ki sıkıldığımız da bu kadar merak ediyoruz birbirimizin hayatlarını ?

Kendimizle başbaşa kalmak neden bu kadar korkutucu ?

An ve an haber aldığımız mesajlaşma gruplarını kapatsak da can arkadaşlarımız nerede, kiminle, ne yapıyor bilmesek nasıl hissederiz ?

Yalnızlaşır mıyız acaba ?

Acaba daha mı az paylaşır oluruz bir şeyleri ?

Bir grubun parçası olmazsak ne hissederiz acaba ?

Kendime sorduğum bu soruların ardından, sadece kendimle ilgili olan bu kişisel kararımı açıklayıp, içinde bulunduğum tüm whatsapp gruplarından ayrıldım. Hayatı sürekli test ettiğimi bilen tüm arkadaşlarım sevgiyle ve anlayışla kararımı desteklediler.

Her zamanki gibi sorularım ve verdiğim cevaplarım beni sadece kendime götürdü.

Her zamanki gibi sadece kendimi seçtim.

2 Yorum

    1. ne güzel sizden bir not görmek ruhan hanım =) tabii ki içelim. İstanbul’ da değilsiniz diye biliyorum yeni gelişmelerden ama belki de benim bildiklerim eski kalmıştır artık =) numaranız aynıdır diye düşünüyorum. sizi arayacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s