Kilogramlar ile sıkıntımız

Bu hafta Aslı ile çalışmaya başlayıp Instagram üzerinden paylaşımda bulununca kendisi, Instagram ve email hesaplarımda yoğun bir trafik yaşandı. İnsanlar derslerimin içeriği ve fiyatlar hakkında bilgi almak istiyor delicesine. Keyifle izliyorum olanları. Aslı gibi Instagram, sosyal medya işlerini başarı ile yöneten arkadaşlarıma şükürler olsun ki ne gönlümün ne de kafamın yattığı bu mecralarda, onların yardımı olmadan potansiyel öğrencilerime ulaşamazdım. Kafanın yatmadığı işler için yine kafanı kullanıp işin ehlini bulacaksın ki yolun ilerlesin.

Esasında bu yazının konusu iş yapış şekilleri değil. Fakat ana konum oradan yeşerdiği için girizgahı böyle yapmayı tercih ettim.

Gelelim esas konumuza. Bu yoğun hafta boyunca almış olduğum emaillerde (hatrı sayılır bir email sayısına ulaştım.) en çok dert yanılan konu bayanların kilo sorunsalı idi. Şu kadar kilo fazlam var, nasıl veriririm, bu kadar kilo aldım doğumdan sonra, ne yapmalıyım…

Birebir çalışmalarımda tartı üzerinde görünen kg en son dikkat ettiğim şey olmakla beraber insanların en büyük sorununun ”fazla kiloları” olmasını sonuna kadar anlıyorum.

Tüm emaillerde sorulan sorulara tek tek özenle cevap verirken, önemle altını çizdiğim bir konu vardı ki; BESLENME.

Beslenme, yaptığın egzersiz kadar önemli ve birebir destekleyici. Bu yeni bir bilgi değil. Birçok yazımda belirttiğim gibi ilk defa ben söylemiyorum ya da yazmıyorum. Zaten beslenme uzmanı da değilim. Fakat bedene, nasıl işlediğine, kendisini ne ile beslersek neler olup bittiğine, ne egzersiz yaptırırsak ne gibi değişimler gerçekleştiriyor üzerine biraz fazladan kafa yorduğumdan ”senin kim olduğunu nasıl beslendiğin belirler” diyecek kadar da iddalıyım.

Kişilerin kilo sorunu ile ilgili birebir, işinin uzmanı (beslenme uzmanı, spor koçu gibi…) insanlarla birlikte çalışmanın müthiş etkili olduğuna inanmakla beraber hepimizin anlamlandırması gereken bir konu var ki o da ”akıllıca beslenmek”. Ve bu konunun tamamen bizim elimizde olması. Belki de diğer herşey gibi. Biraz kafamızı bu konuya yoğunlaştırmak. Günümüz şartlarında bulabileceğimiz en iyi gıdalarla, midemize, bedenimize ne iyi geliyor ise sormak, anlamak ve o şekilde beslenmeye motive olmak.

Şu cümleleri duyacak gibi oluyorum ”ama bana McDonalds da çok iyi geliyor…” . Yukarıda açıkladıklarımla, kendimizi kandırmadan ve ”akıllıca” cevaplar vermekten söz ediyorum.

Şöyle bir toparlayacak olursak, fazla kilolarından mı kurtulmak istiyorsun ? Üzerindeki hantallığı atıp zinde, kuvvetli ve fişek gibi mi olmayı hayal ediyorsun ?

 • harekete hemen geç
 • bedeninde nasıl bir değişim yaşamak istediğini düşün
 • şimdi, bu değişimi ne yaparsan gerçekleştirebilirsin düşün
 • bunları yaz
 • çözümlerine giden yolda kimler sana yardımcı olabilir (örnek; ben) belirle
 • o insanlarla iletişime geç ve yardım iste
 • kendine bir not defteri al ve gün içinde neler yediğini not et
 • nasıl beslendiğini, hangi besinlerin sana iyi gelip gelmediğini sor kendine
 • her bir yemek öncesi özenle ne yemek istediğini, bedenine en iyi neyin geleceğini akıllıca sor
 • Öğününü bir önceki yediğin ve bir sonra yemeyi planladığın besinlere göre seç.
 • Akıllıca düşün, dengeli beslen…

Tüm bunları yapmaya üşeniyorsan fazla kilolarını tekrar düşün. Değişime giden yolda hiçbir şey harekete geçmeden ve sen istemeden olamıyor. Ya tartındaki kendine fazla olduğunu söylediğin kiloların ya da kendi değişimini kendin yaratman. Seçim akla kara kadar net ve basit. İhtiyacın olan şey akıllıca yaşamayı ve kendini seçmek.

 

1 Yorum

 1. süper tespitler dicotum. bir de şu geldi benim aklıma: migros’tan 10 torba sebze-meyve almadan önce, evi/mutfağı abur-cuburdan arındırmak, buzdolabını şöyle bir güzelce temizlemek de çok işe yarıyor. hepimiz en sık düştüğümüz tuzakları biliriz. o tuzakları en baştan ortadan kaldırmak ve yerlerine senin de dediğin gibi ‘akıllıca’ alternatifler koymak lazım 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s