Sosyal medyasızlık bir harika dostum!

Aralık 2016 başında tek kullandığım sosyal medya mecrası olan Instagramın appini telefonumdan sildiğimi ve sadece 1mat1tayt için fotoğraf, video yüklemek amaçlı kullanmaya başladığımı belirtmiştim.

Akıllı prof Cal Newport yine analizci kişiliğini konuşturmuş ve sosyal medyayı, teknolojik araçları kullanırken hayatımıza nasıl bir değer katıyor sorusunu sormuş. Kullanım amaçlarımızı belirttiği değer sıralamasına göre belirlememizi ve bu mecraları değerlerine göre kullanmamızı ya da göz ardı etmemizi salık vermiş.

Carl hocanın belirttiği değer skalası üzerinden örnek verecek olur isek sosyal medyayı 1mat1tayt ve potansiyel öğrencilerime ulaşmak için kullanıyor oluşum  Core value . Çünkü bu sayede öğrencilerime ulaşıp, ders verebilmem ve ekmeğimi çıkarabiliyor olmam kolaylaşıyor. Yani benim deyimimle de söyleyecek olursak ”akıllıca yaşamak”. Kim nerede, ne yaptı,arkadaşlar bugün nerelere de gitmiş, kim kiminleymiş, şu ünlü ne de güzelmiş, o kız ne kadar da taşmış soruları ile kafayı kurcalamak ve zaman geçirmek ise sanırsam hocanın skalasına göre Invented value. Ve tamamen göz ardı edilmesi önerilen bir değer.

Actively seek out and enthusiastically embrace technologies that provide core value. Be selective about technologies that provide you minor value and place boundaries around how and when you use them. Avoid technologies that can only provide you invented value.

Yaklaşık 2 aydır, magazinsel ve beni kendi hayatımdan uzaklaştıracak zaman kaybettirtecek scroll downlardan vazgeçtiğimden beri, hiçbir şey kaybetmedim. Tam tersine zamanım ve zihnim sadece kendim odaklı hale geldi.

Akıllıca yaşamayı seçmek bu blogda bahsetmekte olduğum beslenmekten, egzersiz rutinine ve araçları, durumları, şartları kendi hedeflerimize, yararımıza odaklı kullanmamıza kadar uzanıyor.

Diğerlerinin hayatına ve yaptıklarına odaklanmak değil de cesurca hareket ederek kendimize odaklanmak bir seçim. İşe zihni kaotik hale getiren ve pelteleştiren sosyal medyayı da dahil etmek oldukça akıllıca.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s