Yaza doğru

Başlığa bakıp yaza aylar kala nasıl bikinimde iyi görünürümün cevaplarını bulabileceğini zannettiysen, yanıldın. Buraya whatsappta ki küçük mor gülen şeytan smiley sini koymak istedim.

Konumuz yaz boyunca kendini bedensel olarak nasıl iyi hissedersin üzerine. Sıcaklar bastırdıkça beden hafiflemek ister. Kış boyunca biriktirdiği yağları sıyırıp atmak ister üzerinden. Bu yüzden de bahar yumuşacık bir geçiş süreci belki. Kışın ağırlığını bedensel olarak üzerinden atmaya başlamanın, yazın o sıcak rehavetli günlerine hazırlanmanın, yenilenmenin zamanı.

Beden ağırlıklarından kurtulduğu, kuvvetlendiği ve esneyebildiği ölçüde, bilinçli nefes alıp vermenin ne demek olduğunu anladığı kadarı ile kendini zinde, açık ve enerjik hissedebilir.

Bu bedensel zindeliğe, hafifliğe ve beraberinde hafifliğin içinde kuvvete ulaşmanın yolları farklılaşabilir. 30 plus bir erkek için, bu kuvvet antrenmanı ve koşular içeren bir planlama olabilecekken, 60 larına merdiven dayamış bir kadın için uzun soluklu yürüyüşler kafi gelebilir. Bu kişinin spor geçmişine, güncel rahatsızlıklarına ya da sakatlık durumununa göre belirlenebilir ancak. Her birey ayrı, her bir egzersiz planlaması kişiye özel olmalıdır.

Antrenman planları, egzersizler, bedensel aktiviteler kişiye, yaşa, istenilene göre değişkenlik göstermek ile beraber, söz konusu beden hafifliğini ve bu hafiflik içinde kuvveti aramak ise her birinde ortak olan iki şey sayabiliriz; hareket etmek ve beslenme düzeni. Akıllıca yaşamak ve beslenmek bir kez daha karşımızda.

Genç kızlar, yeni anneler, 30 larının ortasında heryerleri ağrıyan gencecik erkekler, ofis masalarında oturmaktan omurga problemleri yaşayan sevgili kurumsal çalışanlar; yaz geliyor… Bırakın dönemsel fit görünmeleri bir kenara, hafifliğin, yenilenmenin, neşelenmenin zamanı bahar geliyor. Hareket et, iyi beslen. Bedeni hafiflet, kuvvetlendir.

Bahar, bedenini tekrar keşfedebilmek, onu ne kadar önemsersen o kadar iyi hissedeceğini anlamlandırabilmek için bir şans. Sana verilen şansı kullan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s