Olamama halimiz

Hep bir şeylerin eksik olduğunu hissetmemiz. Daha doğrusu zannetmemiz.

Nedir bizi sonunda olduracak şey ? Hayalimizdeki role yükselmek, hedeflediğimiz kiloya inmek, çok sevecek olan kadını ya da adamı bulmak, o evi almak, her şeyi bırakarak güneye yerleşmek…

Hedeflemek, planlamak, aksiyon alıp ulaşmak güzel olmasına güzel de hep o günün birinde olmasını beklediğimiz halimiz bir türlü gelmiyor sanki ? Yoksa bir üstadın dediği gibi bu olamama halimiz öz belası mı ? Yani varoluşsal bir sıkıntı mı ?

Derin bir memnuniyet hali zannettiğimizin aksine hedeflediğimiz şeylere sahip olduğumuzda zuhur etmiyor. Sahip olmak ile gelen yalnızca anlık bir mutluluk olarak bünyede hissedilip ardından hızlıca yok oluyor. Sahip olmaksızın varoluşundan memnuniyet duyduğunu hissetmek ise zaman zaman hepimizin deneyimlediği bir şey. Doğaya, denize, ağaçlara ya da bir bebeğin gülümsemesine bizi hipnotize eden şey kendi zihnimizde yarattığımız olamama halinden bir an için sıyrılıp öylece var olmak olabilir mi ? Öncesi sonrası olmadan sadece o anda var olabilmek.

Peki farkındalık bu noktada ne kadar işimize yarayabilir ? Ne yaparsak -belki de yapmazsak- bu bir türlü olamadığımızı zannettiğimiz hali hafifletebiliriz ?

Cevap ne teoride ne de pratik de kolay değil. Fakat cevabın sürekli tüketmekte, sosyal medyada, diğerlerinin hayatını izlemekte olmadığı aşikar. Yanıt ise her zaman ki gibi kişiye ”ben kimim ?” sorusunu sordurtacak sistem, bilim ve felsefelerde. Şüphesiz ki bir yandan da yapmaktan zevk aldığın, üretici, geliştirici eylemlerde. Bazen de hiçbir katkısı olması gerekmeksizin sadece sevdiğin için yaptığın şeylerde. Yüz yüze, göz göze sohbet etmekte, öpüşmekte sevişmekte…

1 Yorum

  1. Sizin gibi düşünüyorum.olamama hali varoluşsal bişeyden başkası değil.Üzerimize yüklenilmiş formların bi tezahürü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s