Kurumsalı bıraktığımda ya pişman olursam ?

Öğlen verdiğim dersin ardından kendi antrenmanımı yaptım. Yemeğimi yedim ve çayımı alıp balkondaki küçük masaya tünedim. Balkon sezonu açıldı. Ev rahatlığında, temiz hava ve dışarıda olduğunu hissetmenin keyfi bir arada. Bir yudum çay aldım ve bir hurma attım ağzıma. MBA bitirme projem yazılmayı bekleye dursun konumuz kurumsal iş hayatını bırakmayı düşünenlerin kafasında yankılanan bir soru ile alakalı. Bırakınca ya pişman olursam ?

Öyle bir soru ki cevabı bu sefer kendimizde bile saklı değil. Verdiğimiz kararların sonucunu çoğunlukla bilemiyoruz. Sonunda pişman olabiliriz de olmayabiliriz de. Belki asıl soru burada yerini alıyor. Belirsizliğe hazır mısın ? Zannettiğimizin aksine aslında  kurumsal iş hayatında da çok da yerimiz sağlam değil. Hatta şimdi olduğum yerden baktığımda ipler kesinlikle kendi ellerimizde değil. Bir gün içinde kapı dışarı edilmeniz bir organizasyon değişikliğine, şirket kararına ya da üst düzey bir yöneticinin sizden pek de haz etmemesine bağlı olabilir. Al sana belirsizlik. Belirsizliği kucaklayabilmek başka bir yazının konusu gibi geldi. Pişman olmak ya da olmamak konusuna dönecek olursak, kurumsal hayatı bırakmadan önce pişman olmamak adına yapılabilecek bir düzine şey sayılabilir. İşte aşağıda kendi deneyimlerimden çıkardığım kadarı ile sizlere sayabileceğim bazı başlıklar;

1-  Yeni iş kolu. Kurumsalı bıraktığında ne ya da neler yaparak para kazanmayı planlıyorsun ?

2- Business Plan. Sana para kazandıracak bu yeni servisi verebilmek ya da ürünü satabilmek için ne aksiyonlar alman gerekiyor ? Sana kimler yardımcı olabilir ? Kimler partnerin olacak ?… Kısacası bir business model canvas çıkartabilir misin ?

3- Para biriktirmek. Seni borçlandıran ya da ay sonunu ancak getirten tüketimlerinde nelerden vazgeçebilirsin ? Önüne bir süre koyup, örneğin 1 yıl, her ay kenara ne kadar para koyarak birikim yapabilirsin ? Bu birikim hiç para kazanamayacağını öngördüğün ilk 6 ay-1 yıl için maaşlı bir çalışan olduğunda ki kadar özgür yaşamanı sağlayacak bir para olabilir mi ?

4- Motivasyon. Self Motivation. Annen, baban, yakın çevren, bir çoğu en başlarda ”Helal be çok iyi yaptın. Ben de bırakmak istiyorum aslında. Ama…” gibi cümlelerle gelirken yeni yeni alışmaya çalıştığın iş planın üzerinden hemen para kazanamadığını gördüklerinde ilk başlarda ki kadar destekleyici olmayacaklar. Emin ol. Hatta uzun bir süre şüpheyle bakacaklar. Sanki kendileri bu cesaretli kararı alabilmişler gibi çoğunun gözleri üzerinde olacak. Başardın mı başaramadın mı ? Hazır ol.  Maalesef toplumumuzda ve başarı odaklı dünya düzeninde başarı kıstası çoğunlukla kazandığın paranın oranında. Ya da yeni yeni deneyimlediğim kadarı ile hangi ünlülerle çalıştığında ve ne kadar takipçin olup popüler olduğunda. Kanma. Tüm bu karmaşanın içinde başın dik yolunda yürüyebilmek istiyorsan senin tek destekçin yine en başta kendin olmalı. Her düştüğünü hissettiğinde kalkabilmek kadar müthiş bir kişisel güç olamaz. Keşfet. Şanslıysan ve diğerleri de gerçek destekçilerin ise, ne mutlu. Benim örneğimde bey’ di gerçek destekçim. Hep inandı. Hep eli sırtımda. Hadi dedi. Böylelerini al yanına.

5 – İşleri paralel götürmek. Para biriktirmek ve iş planını oluşturmak demiştik. İşte tüm bunlar ile ilgilenirken. Bırak kurumsal hayat bir süre daha senin emrinde olsun. Ama bu sefer sen onun değil o senin için çalışsın. Paranı biriktirmene yardım etsin. Ama odağın bu sefer yeni iş planın olsun. Kurumsal işin ise fazla mesailere kalmadan, kendini hırpalamadan bir süre idare etsin. Zaten sen kendini hırpalasan da her zaman bir eksiğin vardır yöneticinin gözünde. Çok pardon eksik yanlış kelime oldu. Geliştirmen gereken bir özelliğin =) Tüm bu kurumsal sistemin oyunlarına he de geç. He he sen öyle diyorsan doğrudur paşam de geç. Planların derinden, kendi içinde sinsice işlesin =)

6- Elveda diyebilmek. Ve gününün geldiğine inandığında. Ki çok geciktirme. Elvada demeyi bil kurumsala. Bana sunduğunuz tüm olanaklar ve öğrettiğiniz her şey için çok teşekkürler. Ama… Kendimle ilgili yepyeni planlarım var. Potansiyelimi çok daha fazla kullanabileceğim yeni bir sayfa beni bekliyor de ve gülümse.

İçtenlikle, sabırla bu yolu yürüyebilir misin ? Kurumsal iş hayatı ile, çalıştığın insanlarla ya da şirket ile savaşmadan, bok atmadan, ağlamadan, zırlamadan… Sadece kendine odaklanıp, sadece kendin için adım adım ilerleyebilir misin ?

Ve pişmanlık… Kim bilebilir ki pişman olup olmayacağını ? Kim söyleyebilir sana verdiğin karar sonucunda pişmanlık duyup duymayacağını ? Nihayetinde pişman olmak da çok iyi bir derstir diye düşünüyorum.

Ama kahretsin ki kurumsal iş hayatını bıraktığıma bir gün değil bir an bile pişman olmadım =) Tersine zilleri taktım şıkı şıkı yaptım ve her gün göbek atarak oynadım. Pişman olup olmamak sandığımızın aksine çok da bize bağlı değil. Ama akıllı yaşamak, akıllıca hareket etmek, potansiyel pişmanlıkları yönetebilmek bize bağlı olabilir.

 

 

 

3 Yorum

      1. İşte budur, karar verildiğinde yolun yarısı başarılmıştır💪

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s