Üzgünüm patron ben bir multitasker değilim!

Zamanında performans değerlendirmelerinde gururla belirttiğim bir özelliğim olan multitasker son birkaç yıldır yanına yöresine yaklaşmadığım bir kavram. Şimdilerde anlıyorum ki akıllı insanın da kendisi için kabul edeceği bir özellik değil bu esasen. Gururla söylediğimiz, birden çok işi aynı aynda layığı ile yaparım konsepti kişinin kendisi için söyleyebileceği en zalimce şeylerden biri.

Peki neden ? Neden birden çok işi aynı aynda yapmak ya da yapmaya çalışmak kötü bir şey olsun ?

Ordan oraya zıplamaya aşina zihni dinginleştirebilmek, tek bir şeye odaklı hale getirebilmek git gide zorlaşıyor gibi. Teknolojiyi farkındalıkla kullanamamamız, sosyal medyanın pençesinde hapsoluşumuz tüm bu zihinsel karışıklığımızı ve zihnimizin hiçbir şeye uzun süre odaklı hale gelememesi durumunu perçinliyor. Kurumsal iş hayatında ise durum daha da vahim. Standart bir çalışan cevap ve aksiyon bekleyen emaillerden, toplantılardan yaka silkiyor. Zihinsel olarak yetişmesi gerektiğini düşündüğü bu kalabalığın cezasını sonunda hem ruhu hem bedeni çekiyor. Gün bitip de işten çıkış zamanı geldiğinde parlaklığını kaybetmiş bir zihin, yorgun bir beden kendini eve zor atıyor. Aralarda nefes almak adına kendine kaçış gördüğü instagram, facebook girişleri ise inboxına düşen emaillerden beter. Zihnini o imajdan o imaja, onun hayatından bunun hayatına sürükleyip duruyor.

Aynı aynda birden çok şeyi yapabilmenin bir meziyet olarak adlandırıldığı yer; ilüzyon devi kurumsal iş hayatı. Değil meziyet kişinin zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlığına ağır sekte vuran böylesi bir kavram ile iş hayatı içinde nasıl başa çıkabilir insan ?

Belki de bu sorunun cevabını yazacak son kişi benim! Nihayetinde zihin, ruh ve beden sağlığımı korumak, geliştirmek ve anın keyfini çıkarmak için benden aynı anda birden çok şey bekleyen bir hayata bye bye dedim. Ama yine de deneyimlerime dayanarak konu ile ilgili birkaç kelam etmeyi kendimde hak görüyorum. Ve kurumsal iş hayatında multitasker olmak adına ordan oraya koşuşturan zihinlere ne yapabileceklerine dair birkaç öneri sunuyorum. İşte öneriler;

1- Kendine söylediğin ya da sana söylenen rüyadan uyan. Çok meşgulum ve çok önemli işler yapıyorum ilüzyonundan kendini çıkar al. Meşgulsün çünkü meşgul oldukça önemli olduğun yanılgısını derinlerine işletmiş bir sistemin içindesin. Uyan. Çok meşgul olmamanın, az ve öz iş yapmanın, kendine bolca zaman ayırmanın akıllıca bir çözüm olduğunu anlamlandır. Anlamlandırmak için deneyim etmek gerekir. Deneyim etme yolları için 2 ‘ ye git ordan3, 4 devam et.

2- Bedeni çalıştır. Her sabah ya da her akşam bedenini severek çalıştıracağın bir sistem, spor dalı bul. Egzersiz rutini yarat. Yüzme, koşu, tenis, dans, yoga, pilates… Artık ne istiyorsa gönlün.

3- İyi beslen. İyi kahvaltı et. Çalıştırdığın bedeni iyi besinlerle doldur. Yumurtanı, peynirini,zeytinini ye. Sabah toplantın var diye yediğin nesfitler hiç yemesen daha iyi belki de.

4- Haftalık program yap. Hem iş, hem beslenme hem egzersiz düzenin için program oluştur. Yapamayacağını düşündüğünden fazlasını ya da yapabileceğini bilsen de fazla fazla sorumluluklar yükleme aynı haftanın içine. Az ve öz olsun yapacakların hafta boyunca.

5- Günlük program yap. Adım adım gün boyunca iş yerinde yapacaklarını belirle. Araya girenlere önceliklendirmelerini akıllıca yaparak kibar bir dille aksiyonu alabileceğin tarihi belirt ve tarihe sadık kal. Müdürün hemen diyorsa ve bu az gerçekleşen bir durumsa diğer işleri askıda tutarak müdürün dediğini yap. Sonuçta ipler orda olduğun sürece onun ellerinde. Ama müdür her an işlerini bölüp senden iş isteme modundaysa ona verimli çalışma planlarından söz et ve saygı duymasını sağla.

6- Verimli çalışma planları oluştur. Paldır küldür ne geliyorsa yapmak değil de kendinin ne zaman ne yapacağını belirle. Örneğin sabahın ilk 3 saati 9-12 arası hiçbir emaile bakmadan tamamlanması gereken işlere, okumayı planladığın iş bağlantılı makalelere, yıllık raporlara ya da izlenecek videolara ayrılabilir. Öğleden sonra 4 saati ise aksiyon alman gereken exceldi, pptiydi, sunumdu ayırabilir ve bu planlara akıllı önceliklendirmelerine göre (işin önemi, işin kim tarafından istendiği şeklinde) sadık kalabilirsin.

7- Kendi iş yapış biçiminle hayranlık uyandır. İşten önce gelenin kendi zihin ve beden sağlığın olduğunu önce kendine sonra herkese göster. Meditasyon yaptığından, egzersizlerini aksatmadığından bahset. Çok meşgulüm diye veryansın eden olmak yerine önce kendim ve sonrasında işim diyen, enerjisiyle, farkındalığıyla, bedensel gücü ile parlayan ol.

Ve son olarak… ”Ya doğru diyorsun da benim iş öyle değil, öyle kendime özgür saatler ayıracak ne vaktim var ne de kendimi, işimi geliştirmek adına günün ilk üç saatini okuyarak geçireceğim dediğimde beni anlayacak bir müdürüm var”  vs… gibi şeyler söylemeye başladıysan kendine eğer, emin ol ki tüm söylediklerin bahane. Bulunduğun yer, beraber çalıştığın kişiler nasıl olursa olsun akıllıca seçimler yapmak -buna o şirketi, birimi bırakmak ve iş değiştirmek de dahil- ve iş hayatını da kendi kuralların çerçevesinde çalıştırmak mümkün. Maharet akıllıca planlamak ve aksiyona geçmekte. Bahaneler ise sadece kendinden çaldığın zamanlarına eş değer.

 

 

 

 

4 Yorum

  1. ”Gururla söylediğimiz, birden çok işi aynı aynda layığı ile yaparım konsepti kişinin kendisi için söyleyebileceği en zalimce şeylerden biri.”

    zalim, ne kadar doğru bir sıfat olmuş. en çok kendi kendimizi ezip geçiyoruz şu hayatta, başkaları hep bahane. içinde yaşadığımız her şey biz seçtiğimiz için öyle.

    harika bir yazı dicot başkan!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s