Yeni bir dönem…

Processed with VSCO with f2 preset

 

İliğimi kemiğimi kurutan projeleri bitirip sonunda rahata erdim. Bitirme tarihiydi, kelime sayısı zorunluluğuydu, yazım kurallarıydı, MBA bitirme tezini yazmak benim için tam bir sınamaydı.

Tabii ki zamanımı, emeğimi ortaya koydum, bazı çok özel insanlardan yardımlarımı aldım ve projeyi kendime göre en iyi şekilde tamamladım. Okul hocalarından onayımı aldım mı ? Aldım. Mezun oldum mu ? Oldum. Kurumsal çalışma hayatını bıraktıktan sonra MBA eğitimine bakış açımı da ister istemez değiştirmiştim. Odağım sadece kendi iş fikrimi biraz daha nasıl geliştirebilirim üzerine dönmüştü. Fakat yine de, bir şeylere başlama niyetinin oldukça önemli olduğunu anladım bu eğitim sonlarına doğru. Nihayetinde ben bu eğitime kurumsal çalışma hayatında iken öz geçmişim daha iyi dursun diye başlamıştım. Ve o materyalist niyet bir türlü derinlerden, gönülden isteme niyetinin yerini alamadı eğitim boyunca.

Bu projeyi bitirme süreci boyunca devam ettiğim bir diğer eğitim ise Yoga uzmanlaşma programı idi. 200 saat. Haftalarca neredeyse her cumartesi ve pazar 5 ‘er saat. Bu eğitim sürerken Burak’ın dediği bir şey beni çok etkiledi. Bir cumartesi sabahı beraber kahvaltı ettikten sonra ben yoga uzmanlık eğitimine gitmek için hazırlanırken bana şöyle dedi; ”Dicle sen bu eğitime haftalardır gidiyorsun. Ağzından bir kere dahi ya bugün de gitmesem keşke gibi bir laf çıkmasını bir yana koy, yüzünde gülücüklerle bu evden çıkıyorsun. Çok enteresan.” dedi. Ben de farkında değildim bunun. Öylece, doğallıkla, içimden gelen sadece bu olduğu için yapıyordum. Ve Burak’ın sözleriyle yoga uzmanlaşma eğitiminin nasıl da içten dilediğim, niyetlendiğim bir şey olduğunu bir kez daha farkettim. Eğitime her hafta sonu sadece gitmedim, ben muazzam doğal bir iç güdü ile oraya sürüklendim. Bunda ki sebep, başta yoga ve hocam Ürün Kurtiç’ in varlığı sonra diğer muazzam derinlikli hocaların ve benim gibi orda eğitime katılan insanların bana hissettirdikleri oldu.

Ve bitişleri neredeyse aynı döneme denk gelen bu iki eğitimin içimde ki yerlerine ve hissettirdiklerine derinden baktım.

MBA uzun soluklu bir eğitimdi. 3 sene önceki Dicle’nin niyetlendiği bir şeydi. Bu süreçte o kadar çok şey değişti ki hayatımda. En başta ben. Bambaşka bir insana dönüştüm. Bu eğitimle şu anda hayatımın kesişmiyor olmasını bu nedenle çok iyi anlıyorum. Ama yine de baştan beri verdiğim emeğime saygı duyduğum için ve bu eğitime verdiğim para oldukça büyük bir meblağ olduğu için, eğitimi, okulu ve okulda ki hocalarımı sonuna kadar kendi lehime çevirmeye çalıştım. Yoga uzmanlaşma eğitiminin bitişi ise sanki bir bitiş değil de bir başlangıç gibiydi. Bunca zaman hocamla ve arkadaşlarımla geçirdiğim zamandan sonra, yoga ile baş başa kalmak en başta korkutucu geldi. Çünkü sınıflarda aldığımız bu dersler ve hocam olmaz ise yoga ile benim ilişkim ne olurun cevabını kendime verememekten korktum. Ama sonra kendime, hocamın varlığını, yogaya ve hayata dair tüm sözlerini ve yoga ile kuracağımız ilişkinin nasıl bir ilişki olacağını ancak kendimizin keşfedeceğini hatırlatıp durdum. Sonra bu benim mantram haline geldi. Benim yoga ile ilişkim ne derinlikte ?

Eğitimler şu soruyu sorabilmenin önemini bir kez daha gösterdi bana. Ben hayatta gerçekten ne istiyorum ? Burada ki istemek sahiplik, sahip olmak anlamında değil. Daha çok, iç ses ne diyor bunu anlamlandırabilmek üzerine. Ben şu an ne istiyorum ? Nereye doğru yönelmek istiyorum ? Ve bu yönelim aynı yoga uzmanlık eğitiminde olduğu gibi içsel, akışkan bir yönelim mi yoksa mba okumayı seçmek gibi kategorize eden zihnimin beni gerekli olduğuna inandırdığı rasyonel bir yönelim mi ?

Eğitimler bitti. Bir kısmı zorunluluk olan yapılması gerekenler yapıldı. Şimdi, tam şu an ve bundan sonrasında, sadece içten gelen yapmak istediklerim var. Tıpkı fotoğrafta görünen kahveyi yudumlamak ve hocamın verdiği, beni bambaşka diyarlara sürükleyen muhteşem kitabı okumak gibi. Bu kadar basit. Bu kadar gösterişsiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s