Neden koşuyorum ?

Neden… İçinde bulunduğum tüm aksiyonlar için son dönemde kendime ısrarla sorduğum soru oluyor neden ?  Neden yaptığıma dair cevabını kendime veremeyeceğim ya da cevabımla kendimi tatmin edemeyeceğim bir eylemin içindeysem onu hayatımdan çıkarmaya karar verdiğimden, farkındalıkla kendime şunu soruyorum, neden bunu yapıyorum ?

Neden koşuyorum sorusu da işte tam da buradan çıkıyor.

Koşmaya 2 sene önce başladım. Wellness Coach olabilmek adına eğitim aldığım Mehmet ve Can ile tanışmam ise koşunun hayatımda kalıcı olmasını sağladı. Onlar bir dönem elit sporcu ve şimdilerde de bir atlet gibi antrenman yapan adamlardı. Koşu hem kendi antrenmanlarının önemli bir parçası hem de ekmeklerini kazanma yolu idi. Koşuya karşı olan hayranlıkları dikkatimi çekti. Benim de küçük küçük kanıma girmeye başlamıştı koşmak ama tam da zehri almamıştım henüz. Can ve Mehmet ile çalışmaya başladığımız dönem koşu günlerimi arttırmaya başladım. Ve nonstop koşuya geçtim.

Bahar ve yaz dönemi haftada 4 gün, 5K ya da 6K yaklaşık 5.5 pace te yapıyorum koşularımı. Çok hızlanmamam dizlerimin hasar çıkarmaması adına dikkat ettiğim bir konu. Kilometreyi ise kafi gördüğüm ölçüde küçük küçük arttırtmayı seviyorum. Sanırım sonbahar dönemi hedefim 7K de fixlemek olacak koşularımı.

Benim için koşuyor oluşumun nedeni beni hayran bırakan tarafları. Koşu ile sadece yüzeysel büyük kas gruplarının şekillenmesini değil adeta içeriden gelen bir gücün, akciğerlerin ve kalbin çalışma kapasitesini nasıl da arttırdığını, kendilerini sağlamlaştırdıklarını hissedebiliyorum. Çoğunlukla koşu sonrası bedenimde ve zihnimde kalan iz ne kadar yorulduğum değil bedenimin ve zihnimin nasıl açıldığına ve güçlenmek adına koşunun potansiyelimi nasıl arttırdığına dair oluyor.

Çalışma saatlerimin esnek olması günün her saatinde koşabilme özgürlüğünü tanısa da ben genellikle aç karnına sabah erkenden koşmayı seviyorum. Sabah erkenden aç karnına yapılan yoga pratiğini de nefes anlamında hep farklı bulmuşumdur. Sabah saatlerinde ve henüz yeni günde hiç yemek yememiş olmakta bir hikmet var.

Düzenli koşmak denildiğinde aklıma birçok yazı başlığı geldi şimdi. Buraya bir not olması ve koşu üzerine yazabileceğim konu başlıkları olması amacı ile yazıyorum;

  • Koşmaktan çekinen ve asla yapamayacaklarını düşünen kadınlar koşuya nasıl başlar ?
  • Koşu sonrası nasıl bir stretching yapılmalı ? (Koşu ve egzersizlere devamlılık kazanabilmek ve koşu sonrası bedenin kaskatı kalmasını engellemek adına hangi kasları nasıl esnetmen gerektiği oldukça önemli bir konu. Tek tek kas grupları ve nasıl esnetileceği üzerine bir yazı yazmak mantıklı geldi şimdi. )
  • Koşu boyunca ayak tabanı ile ilişkimiz ne durumda ? Çoğunlukla gördüğüm ayak topuğuna yüklenildiği. Benim için ayak topuğuna yüklenilmiş bir koşu performans kaybından başka bir şey değil. Ön bilgi olması açısından. Buyrun. 
  • Koşarken nasıl bir ayakkabı tercih edilmeli ? Uzmanı olduğum ve ilgi alanımda olan bir konu olmamak ile beraber yıllarını koşuya vermiş insanların bu konuya oldukça önem verdiklerini görüyorum. Söz konusu ayak sağlığı ve koşu performansı olunca hiç de şaşırtıcı değil tersine oldukça anlamlı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Koşu üzerine bol bol konuşabilir bol bol yazabilirim. Dev spor giyim markalarının son yıllarda pompaladıkları gibi (hayırlı bir iş yapıyorlar) koşmak için elit sporcu ya da ironman olmaya gerek yok. Bir wellness coach ya da personal trainer olmaya da lüzum yok. Bedeninin sınırlarını keşfetmek isteyen herkes koşabilir. Sadece akıllıca hareket ederek kişinin kendisini koşu şartlarına uygun hale getirmesine ve süreklilik kazanabilmeye dair kafa yormasına ihtiyacı var.

Sorumun cevabını yukarıda uzun uzun anlatmış olsamda kısaca neden koşuyoruma cevap niyetine;

Koşuyorum çünkü koşmak kendimi keşfetmem için kullandığım araçlardan bir diğeri.

Koşuyorum çünkü koşu boyunca bedenimin ve zihnimin sınırlarında gezinebiliyorum.

Koşuyorum çünkü ”ben kimim ?” sorusuna cevap arıyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s