Benim için önemli olan ne ?

FullSizeRender.jpg

Uzun zaman önce akıllı telefon ve sosyal medya kullanımıma dair rahatsızlığım baş göstermişti. Hiçbir zaman telefonundan kopamayan tiplerden olmasam da birşeylerin beni rahatsız ettiğini uzun zamandır hissediyordum. Sosyal medyasız yaşam denemeleri yaptım ama tam da beklediğim sonuçları alamadım. Ta ki Ekim 2017′ ye kadar.

 

Ekim 2017 ‘ de telefona dair nelerin beni mutsuz ettiğini, nelerin zamanımı çaldığını tam olarak anlamaya başladım. Telefonumdaki iki uygulama; whatsapp ve instagram…Bu iki uygulamanın yarattığı hisler genellikle şu şekilde idi;

Instagram

Mutsuzluk (eğlendiğini zannederken…), bakmadığım zamanlarda birşeyleri kaçırıyorum hissi (FOMSI-Fear Of Missing Something Important), kendi dünyam ve varoluşum haricinde başkalarının dünyaları ve varoluşları ile ilgilenmek, onları merak etmek ve onları izlemenin yarattığı rahatsızlık hissi.

Whatsapp

Durmaksızın devam eden bir mesaj yoğunluğu ve %95 ‘inin hiçbir öneminin olmaması…ve bunu farketmenin yarattığı rahatsızlık. Yine de cevap verme gereksinimi (social reciprocity)

Tüm bu duyguları farkederken. Kendimi şu soru ile baş başa bırakmaya karar verdim;

” Benim için önemli olan ne ? ”

Benim için önemli olan, gerçekten de arkadaşlarımın nerede olduğunu, ne yaptığını, ne kadar eğlendiğini görmek miydi ? Benim için önemli olan, insanların renkli hayatlarını (?) , herkesin en güzel şekilde yaptığı yoga pozlarını mı görmekti ? Yoksa benim için önemli olan %95 i hiçbir anlam ifade etmeyen mesajları okumak ve bunlara cevap vermek miydi ? Benim için önemli olan ne idi ? Kendime samimi olmam gereken bir noktadaydım. Çok samimi bir şekilde kendi sığlığımla yüzleşme vaktimin geldiğini artık biliyordum.

Kendime, benim için nelerin önemli olduğunu söylediğimde sanırım bir kırılma noktası yaşadım. Samimiyetle kendime yaklaştığımda ve sorular sorduğumda, kendime verdiğim yanıtlar Instagram gibi bir mecranın yarattığı ilüzyon ile o kadar çelişiyordu ki artık bu uygulmayı kullanmam pek mümkün görünmüyordu.

Sanırım bu noktadan itibaren Instagram ile ilişkim, neler olup bittiğine dair olan merakım ya da kendi hayatımı göstermeye dair olan isteğim son buldu. ” Benim için önemli olan ne ?” bu soruya verdiğim cevapların içinde ne diğer insanların hayatını merak etmek ne de kendi hayatımı diğer insanlara gösterme isteği vardı.

Eminim ki kişisel olarak ilerlemek ve kendi varoluşundan memnuniyet duymak ancak ve ancak bizim için önemli olan her ne ise ona odaklanarak mümkün. Bu noktada kendimize samimiyetle sormamız gerekiyor;

Bizim için önemli olan, başkalarının hayatlarını takip etmek ve kendi hayatlarımızı diğerlerine göstermek mi gerçekten ?

 

Okuyucuya not :

Not 1-

Tüm bu süreç boyunca sosyal medyanın ve teknolojiyi hunharca kullanımın insanlar üzerindeki psikolojik etkilerine dair birçok okuma yaptım. İnternette onlarcasını bulmak mümkün. Yalnız genellikle benim yazım gibi sıradan, veri vermeyen, hislerle ilgili yazılar bunlar. Bunları da okuması benim için son derece zevkli olmakla beraber bir de asıl bizim hislerimiz değil de tüm bu çılgınlıkla ilgili bilim ne diyor diye merak ederek bu işin masterlarının; psikologların ve tech dünyasının hocalarının yazılarını okudum. Bunlardan biri Tristan Harris . Kendisi bir dönem google da design’ ın etiği üzerine çalışmalar yapmış. Yani bu iphoneu, uygulamaları tasarlarken ne kadar etik davranıyoruz acaba gibilerinden. Hikayesini başka başka yerlerden okuduğum kadarı ile google adamcağızın projelerini çok da onaylamamış ve  start vermemiş. Sonuçta tech dünyasının devlerinden biri olarak ”design ethicist ” gibi havalı bir pozisyonu olsa da işin ucu hep paraya baktığından daha insani tasarımları devreye sokmaması anlaşılabilir. Sonuç olarak Tristan Harris de tech dünyasının tasarımlarının daha insancıl olabileceğine dair bir topluluk kurmuş. Time Well Spent.  Şuradan da tüm bu hipnotize olmuşçasına kendimizi kaptırdığımız uygulamaların tam da insanı bağımlı kılmak için nasıl zekice tasarlandığına dair  yazısını okuyabilirsiniz.

Not 2- WhatsApp ‘ a dair şu an için uygulamaya koyduğum çözümlerden biri; tüm bildirimlerini kapatmak oldu. Çok nadir içinde bulunmak zorunda olduğum gruplar haricinde tüm whatsApp gruplarından uzun zaman önce iznimi istemiştim zaten. Yine burda sormak gerekiyor ”benim için önemli olan ne ?” sanırım buna göre hangi grupların aktif tutulup hangilerinin kapatılmasının size iyi geleceğini saptayabilirsiniz.

Yeni yılla beraber telefonumda uygulamaya soktuğum bir diğer özellik, GrayScale.  Telefon griye dönüyor ve gerçekten de insanın telefonuna bakası gelmiyor. O kadar renksiz ki insan uygulamaları birbirinden zor ayırdığı gibi telefonu eline aldıktan hemen sonra bırakmak istiyor. Bu gri alana geçiş telefonu elimde oldukça (ciddi anlamda az) az bulundurmama neden oldu. Şöyle ki telefonum normal renkli ekranında varlığını sürdürürken bir iş günü içerisinde telefonu kullanımım 1 saati bulurken, gri alanda iken telefonu kullanımım en fazla 18 dk görünüyordu. Telefonunuzu ve hatta hangi uygulamayı ne kadar süre kullandığınızı da yine Moment denen uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz. Tüm bu uygulamalardan sıyrılmaya çalışırken telefonu az kullanmak için bir uygulama daha kullanmak ironik gelse de teknolojiyi yararlı kullanmak bu olsa gerek diye düşünüyorum.

Grayscale… Uygulamaların ve telefonların ne kadar zekice tasarlandıklarını anlayabilmek için müthiş bir şans. Telefonunuzu gri ekrana çevirin ve telefonunuzu unutun.

 

 

2 Yorum

  1. grayscale forever bacım 🙂 dediğini yaptım ve yılbaşından bu yana telefonla münasebetim iyice azaldı. özellikle foto bakarken sıkıntı olsa da, aman ben de ara güler değilim sonuçta diyerek grayscale’le yola devam ediyorum. bakalım nereye kadar?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s