Bir bütün olarak; beden & ruh

Kendini iyi hissetmek adeta bir salgın gibi. Devir kendini iyi hissetme devri. Kendimizi iyi hissetmek için yapamayacağımız şey neredeyse yok gibi.

Her an kendimizi iyi hissetmek insan evladının yaradılışı gereği oldukça ütopik olsada, dış etkenlere bağımlı olmaksızın kendimizle bağlantımızı tekrar kurarak, ruhumuzun şarjını %100 e çıkartmak mümkün.

Aradığımız her ne var ise, kendi içimizde didiklemektense, dışarıda bulacağımıza dair inancımız sonsuz bugünlerde. Hal böyle olmasaydı dışarıdakilerin bizimle ilgili ne söylediğine, bize kaç like bastığına bu kadar büyük ilgi duymazdık. Kendimizi de kendimiz dışındakilere gösterebilmek adına unutacak seviyeye gelmezdik. Gerçekten de ”kendimiz”, ”ben” olarak tanımladığımız kim ? İşimiz, duruşumuz, karakterimiz, ailemiz… hepsi…? Yoksa geçici olan, bu et ve kemikten oluşan bedenimiz ve içinde nefes alıp veren, hisseden, duyguları bir oraya bir buraya süreklenen ruhumuz mu ?

Cevapların ”tabii ki hisseden, nefes alıp veren ruhumuz” olmasını dileyerek devam ediyorum ki, peki ruhuna ulaşmanın yolları ne ? Hani kendimizi iyi hissetmekse aradığımız… Muhakkakki farklı birçok yolu yöntemi, hayatın sunduğu bunca kadim felsefesi olmakla birlikte en basit, ulaşılabilir ve uygulanabilir yöntemlerden biri bedeninle iletişim kurmaktan geçiyor. Bedenini hareket ettiren; egzersiz yapan, koşan, her hangi bir spor dalı ile ilgilenen bunca insanın aktiviteler sonunda kendini iyi hissettiğini söylemesi tesadüfi olamaz. Fiziksel boyutta bedeni çalıştırmış olmak, bedeninle tekrar iletişime geçmek, onu hatırlamak, hatta ve hatta onu severek, beğenerek ona masaj yapmak dahil tümü, kendini iyi hissetmek ise aradığın en kolay ulaşabileceğin çözüm yollarının başında geliyor.

Dışarıdakilerin, senin için yaptıkları tezahürata bağımlı olan bir kendini iyi hissetme hali ne kadar gerçekçi ? Ne kadar sürdürülebilir ? Muhakkakki cevap, kendi enerjini sürekli bir çaba ile diğerlerinin beğenisini almak için harcadığın sürece, olacak. Bu ne kadar da yorucu ve kendimiz dışında herşeyin dikkate alındığı bir süreç. Ve ne yazıkki bir o kadar da çoğumuz için gerçek.

Ağır bedeli, kendi tekliğimizi, biricikliğimizi bize unutturmak olan bu geçici ve gerçek dışı kendini iyi hissetme hali yerine, bedenini çalıştırarak, onu farkedip ona iyi bakarak, ”ben” ile yani ruhunla tekrar iletişim kurarak kendini iyi hissedebilmek mümkün. Bu çok daha bizim özümüzde olan, kendimiz diye adlandırdığımız, etten ve kemikten oluşan bedenimiz aracılığıyla aslolan kendimize, ruhumuza ulaşmamızın gerçek bir yolu.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s