… olsa ne yapardı ?

Son haftalarda yazdığım yazılarda hocamdan alıntılar yapıp durmuşum. Bu iyiye işaret. Belli ki anlatmaya çalıştıkları kendi içimde kendi anlamlarını bulmaya başlamış. Bu yazıyı yazma fikri de esasen böylesi bir aktarımın hayatıma yaptığı etkiden ortaya çıktı.

Hayatta ilgimi çeken konularla ilgili ilham aldığım kişileri düşünüyordum geçenlerde. Yelpaze oldukça geniş. Zorluklarla baş edebilme konusunda bir sanatçı olduğunu düşündüğüm bir arkadaşımdan, müthiş bir dinleyici olabilen bir tanıdığıma, kendini ifade etmenin en eğlenceli yollarından biri olduğunu düşündüğüm stil konusunda, giyinişini keyifle izlediğim bir kadına kadar uzanıyor. Hayatta kafam nelerle meşgul oluyorsa, neredeyse her konuda ” o olsa ne yapardı ? ” diye sorabildiğim ilham perilerim (kişiler)  var. Ve bu soruyu sorduğumda kendisinin vereceği cevapla asla aynı olamayacak kendi cevabımı vermenin müthiş ilham verici olduğunu düşündüğüm bir pratiğim var . Konunun çıkış noktası yazının da başında bahsettiğim, hocam ile aramızda geçen bir sohbete dayanıyor. Bir konu üzerine, ne zaman emin olmadığı bir durum olsa kendi hocalarını düşünerek acaba …….. olsa ne yapardı, ne düşünürdü ? diye sorarmış. Ve sonra, ister istemez, hocaları cevap veremeyeceğinden, kendi cevaplarını bulurmuş. Bu bana her zamanki gibi ilk duyduğumda anlamlı gelmiş ama deneyimsel olarak yakın hissettirmemişti. Fakat sonra sonra, aynı şeyi (buna bir çeşit pratik diyorum) ben de ilham aldığım üstadlar, arkadaşlar, sanatçılar, sporcular üzerinden uygulamaya başladım. Kendi küçük oyunumu yarattım.

İşin özü tüm bu ilhamı aldığın kişi olsa, içinde bulunduğun durumda ne düşünürdü, nasıl davranırdı, ne yapardı ? sorularına kendi içinden kendi cevabını verebilmek. Yani bir bakıma sana ilham olan kişiyi kendi içinden çıkarabilmek. Bu bana inanılmaz yaratıcı geldi. Diyelim ki iyi öyküler yazmak isteyen bir yeni yetme yazarsın ve sana en ilham veren öykücü Sait Faik. Kafanda kurguladığın konu, taslak, yazı her ne var ise ve tam da emin olmadığın bir noktada ya da ilhama ihtiyacın olduğu bir zamanda kendine sorabilirsin. Sait Faik olsa ne düşünürdü ?

Hocamın bana aktardığı ilham aldığın sanatçılar, arkadaşlar, sporcular vs için geçerli olmayabilir belki ama ben konuya kendi yaratıcılığımı katarak bu pratiği hayatımın birçok alanına yaymayı uygun görüyorum.

Demem o ki, kendi cevaplarımızı bize ilham veren kişinin düşünüş biçimini kendi anlayışımızla şekillendirerek bulmak bana göre oldukça yaratıcı bir süreç. Ve aynı zamanda üretici olabilmemiz için de cesaretlendirici. Konu her ne olursa olsun denemeye değiyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s