Ursula…

Birkaç gün önce elim okumadığım bir Le Guin kitabına gitti. Le Guin’ i bilen bilir. Beraberinde tabii ki Yerdeniz Serisini de. Bu seriyi hiçbir zaman ardı ardına okumayı düşünmemişimdir. Sanki serinin her bir kitabının benim için bir zamanı var gibi gelmiştir. Ve bu zamanı belirleyecek olan şeyin de beni iki üç gün önce kütüphaneye götüren iç sesim olduğuna güvenmişimdir.

Serinin ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü’ nü okumam dört yıl önceydi. Hikayenin kahramanı Ged’ i ve yolculuğunu, hayatımın en derin izlerini ve derslerini kendi varoluşu ile bana (belki kendisi bile bilmeden) vermiş olan biri ile özdeşleştirmiştim o zamanlar. Bu zaman zarfında Ged’ in kendisi de hikayesi de hiç aklımdan çıkmadı. Çok zor zamanlarda okumuş olduğum bu roman bana büyük bir güç vermişti. Ve bir koan gibi aklımın köşesinde hep benimleydi. Dört yıl sonra ise hayat bambaşka yönlere doğru giderken ve herşey iyileşmeye başladığında o zamanlar karanlık tarafını gördüğüm Ged’i n ve hikayesinin bambaşka taraflarını görmeye başlayarak esasında Ged’ in (kendi bilincimde) kendim olduğumu farkedip hem şaşırmış hem de mutlu olmuştum.

Bugün elimde başka bir Ursula hikayesi var. Başka bir Yerdeniz Serisi… Zamanı geldiki birkaç gün önce elim kitaba gitti. Tam da Ursula’nın hikayelerinin ve karakterlerinin derinliğine, bilgeliğine, çocukluğuna, acemiliğine, doğru kararlarından yanlış kararlarına ihtiyacım olduğu bugünlerde.

Ursula’ nın hikayeleri bir öğretmen gibi. Halılar altından çekilmişken ve sen ne yapacağını hiç bilemezken hayatla ilgili, sana anlattıkları aracılığı ile tek bir yön göstermeden, doğru bu yanlış bu demeden kendi cevabını bulmana aracı.

IMG_0062

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s