Krizi fırsata çevirmek

Geçtiğimiz hafta sonu bir çift arkadaşımız ev oturmasına geldi akşam. Saatlerce süren sohbetin konu başlıkları arasında bolca hayat, gidişat, ekonomik durum, alım gücümüzün nasıl düştüğü, ekonomi aracılığıyla elimizden alınanlar… vardı.

Hayata ve getirdiği boktanlıklara dair ahlanıp vahlanmayı hiç sevmeyen ben dahil hepimizi bir karamsarlık aldı gitti. Aynı günün sabahı başka bir arkadaş grubu ile toplandığımızda da aynı havayı koklamış ve insanların neşesinin yok olduğunu görmüştüm. Hatta Burak’ ın da bunu farkettiğini eve gelip bana söylediğinde anladım. Akşamki dörtlü sohbetimize dönecek olursak… Uzun süreli negatifliği kaldıramayan ben sirkelenip olan bitenin bu olduğunu ve kabullenerek bu ekonomik kriz, işsizlik ortamında nasıl hareket etmemiz gerektiğini ve buradan yola çıkarak da hayatımıza yepyeni neler katabileceğimiz üzerine konuştum. Sanırım tüm gün boyunca hissettiğim ağır doz negativite çözüm üretmeye zorladı bünyemi.

Kriz ortamının bünyemizde yaratabileceği sıkıntılara gelin başka bir yerden bakmaya çalışalım. Ben kendi hayat çapıma göre düşünüp döktüm herşeyi. Herkes kendi çapına göre büyütsün ya da küçültsün kendi içinde artık.

İş hayatı

Örnek benim gibi freelance kendi çapında çalışan bir insansanız, müşterilerinize atağa geçmek, ortalığa saldırmak için tam zamanı. Yok zaten 7-5 mesaili bir çalışansanız ay sonu maaşınız hesabınıza yatırılacaktır. Şu ortamda en son dert edinecek kişi sizsiniz.

Bu sabah bir süredir büyümek ve değişiklik anlamında uyuşukluğunu hissettiğim çalışma hayatım üzerine oturup plan program yaptım. Çok daha niş bir planlama ile ilerlemek istediğim çalışma hayatımda neler yapmalıyım, hangi aksiyonları almalıyım, kimlerden yardım istemeliyim, kriz ortamında nelerden feragat edebilirim gibi soruları kendime sordum ve cevaplarını bulabilmek adına kendime biraz zaman verdim.

Örneğin; verimli bir yıl geçirdiğim (hedeflediğim aylık kazancı tutturduğum ve bazı aylar fazlasını kotardığım bir yıl) geçen senenin prensiplerinden biri olan sabah 10:00 öncesi ve akşam 16:00 sonrası öğrenci almama kuralımın sabah ayağını hafta içi 2 sabah için bozmaya karar verdim. Böylece ulaşmak istediğim tip müşterilerden birine ulaşabileceğim. Bu, kendi yaşamımda önceliklendirdiklerime bakıldığında, ve fakat iş hayatı için ulaşmak istediğim şeylere giden yolda benim için bir fedakarlık sayılabilir. Bunun gibi, kendi iş hayatınızda ulaşmak istediğiniz hedeflere dair nelerden feragat edebileceğinizi siz de belirleyebilirsiniz. Fakat bunları belirlerken, edeceğiniz fedakarlıkla barışık olmanız, ruhunuza bir yük yaratmaması ve iş hayatınızda hedeflediğiniz yolda pozitif bir dönüş muhakkak sağladığını görmeniz şart.

Sosyalleşme

Bir dışarıya çıktım geldim vallahi 100 tl gitti diyenlerdenseniz ve arkadaşlarla gezmelerde ya da dışarda yemek yemeğe çok para harcayanlardansanız çözüm ev toplaşmaları. Arkadaşlara bir tencere makarna yanına bir kadeh şarap, benim gibi otçul olanlara da müthiş bir salata bolca sohbet, kahkaha sözü verebilirsiniz. Kış gecelerine girecekken, küçük bir grup battaniyeler altında mısır patlağı ile sinema keyfi, büyük gruplar için de kağıt, pişpirik, uno, trivial pursuit, monopoli vs önerebilirsiniz.  Bu oyun konularında da müthiş beceriksiz ve bilgisizimdir en eski bildiklerim bunlardı onları sayıverdim. Ya da en samimisinden, ortak acılara sahip olduğumuzdan güzel bir sohbeti, dertleşmeyi teklif edebilirsiniz. Kriz ortamı bizi birbirimize daha çok yakınlaştırıp, önce kendimize sonra da birbirimize karşı daha samimi olmamıza bir vesile olmaz mı sizce ?

Alışveriş

Hayati ihtiyaçlarımız dışındaki herşeyin alımında bir miktar kısıntıya ve giyim kuşam alanında tamamen kısıntıya gitmenin makul görüneceği ve yemek içmek alımında da (benim gibi süpermarketçiyseniz) pazara yönelmenin akıllıca olacağı günlerde gibiyiz. Pazara gitmeyi alışkanlık haline getirememiş, bu konu ile ilgili sürekli üşenmiş ben için bu haftadan itibaren pazar günleri başlıyor. Takıyorum koluma bez çantamı, taze sebze meyvamı çok daha makul fiyatlara almaya pazara gidiyorum artık. Yemek ihtiyaçları haricindeki kişisel bakım, ev temizliği ihtiyaçları için de kullandıklarımdan ödün vermemeye çalışarak en uyguna nasıl alabilirimin yollarına bakacağım. Buradaki fedakarlıklarınız, önceliklendirmek zorunda kaldıklarınız da sizi sıkıntıya sokmasın. Durum buysa eğer, kazandığımızın değerinin düştüğü satın almanın zorlaştığı yani alım gücümüzün etkilendiği bir dönemde isek bunu akıllıca ve zevkli bir şekilde nasıl yönetiriz ona bakmak en mantıklısı. Uzun süredir evde daha fazla yemek yapmak isteyişim için zorunlu bir sebep çıktı işte ortaya. Bol bol pazar alışverişi bol bol ev yemeği denemeleri bekliyor bizi.

Spor

Kendi bacağıma sıkmak gibi olacak ama ne yapalım doğruya doğru şimdi anlatacaklarım. Yapmak istediğiniz egzersiz uğruna bir hocaya aktarılacak para şu dönem için oldukça lüks sayılabilir bazılarımız için. Bu servisi almayı lüks görenler için birkaç öneri;

  • Yürüyüş yapın. Zaman yaratın ve yürüyüşe çıkın. Bedava.
  • Koşun. Akıllıca koşabileceğinize, kendinize zarar vermeyeceğinize eminseniz koşun. Bedava.
  • Evde egzersiz yapın. Youtube kaynıyor. Size uygun olacağını hissettiğiniz bir youtuberı takip edip, matınızı serip evde biraz hareket edin. Kendinize zarar vermeyeceğinizden yine emin olun. Bedava.
  • Grup derslerine katılın. Özel hocaya vereceğiniz birkaç dersin parasını birkaç aylığına full kullanım için vererek gymlerin grup gzersiz derslerine katılın.
  • Fitness bilgisine güvendiğiniz bir arkadaşınız, dostunuz, aileden biri ile beraber antrenman yapın ve ona bir kahve ısmarlayın ya da evde bir salata yapın.

 

Not : Başınızda sopasıyla bekleyen =) ,antrenmanınızı en iyi şekilde tasarlayabilecek ve bedeninizde en iyi değişimi yarattıracak bir hocanın yerini yukarıda saydığım hiçbir madde alamaz. Reklamlar… =)  Fakat ekonomik kriz ortamında hareketsiz kalmaya da değmez.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s