Koşu sonrası içeceği

Özellikle sabah koşuları sonrası, büyük özen gösterdiğim kahvaltılara ayırdığım vakitten yemem gereken zamanlar başladı. Sezonun açılması, sabah öğrencilerine yetişme durumu derken iki yumurtamı gömdüğüm mükellef kahvaltı tabağımı bazı koşular sonrası hazırlayamaz oldum. Ben de çözümü ecnebi koşu kardeşlerimin smoothielerine yönelmekte buldum.

Koşunuz sonrası zamanınız azsa ama koşunun kaybettirdiklerinin yerini adamakıllı doldurmak niyetindeyseniz aşağıda tarifini paylaştığım tarz içeceklere yönelebilirsiniz. Tabii herkesin damak tadı, seveceği, midesinin alıp alamayacağı farklı. Fakat bu tarifle göstermek istediğim ağır bir koşu sonrası (kuvvet arttırıcı bir egzersiz sonrası da olabilir) neleri düşünerek beslenmemiz gerektiği.

Malzemeler;

  • 1 muz
  • Yarım şeftali
  • 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi
  • 8-10 yaprak bebek ıspanak
  • Az süt
  • Çiğ badem

Öncelikle bu tip içecekleri yapabilmeniz için evde ya bir blenderınız ya da benim gibi sporcu içeceği blenderınız olmalı.

Yukarıda yazılı olan malzemelerin hepsini, bademler hariç, blenderına yerleştirip tamamen püre olacak kıvama gelinceye kadar makinadan geçiriyorsun. Ardından bademleri içeceğinin üzerine süs niyetine koyuyorsun. Badem yerine, fındık, ceviz kıtırlık veren her türlü yemiş olabilir. Böylece içecekte hem küçük bir katı yiyecek hissi oluşturuyorum hem de daha da tok hissediyorum. Ben kavrulmamış olmalarını tercih ediyorum. Yemişleri çiğ tüketiyorum.

Şimdi içeceğin özünü okumaya geldi sıra.

En basit anlatımla, yoğun bir koşu sırasında kalp ritminiz artar. Terlersiniz. Bedeninizdeki tüm kas gruplarını özellikle alt beden kas gruplarını ciddi şekilde çalıştırırsınız. Bedeninizde enerji olan yağ depolarını yakmaya başlarsınız. Bedenin yakıtı olarak adlandırılan, yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürmenizi sağlayan ve sizi o koşuya çıkartan üçlü; karbonhidrat, yağ ve proteini koşu boyunca kaybedersiniz. Kasların onarılması ve bir sonraki koşunuza tekrar çıkabilmeniz için ise, bu olmazsa olmaz üçlüyü bünyenize geri almanız kaçınılmazdır.

Yukarıdaki tarifte yer alan besinler bu nedenle önemli. Koşuda terleyerek kaybettiğin potasyumu muz ile, ihtiyacın olan karbonhidrat, protein ve yağı fıstık ezmesi ile vücuda geri alabilir, kuvvetin artışı ve yorgunluk hissinin azalması için ise ıspanağı tercih edebilirsin. Elbetteki ihtiyacın olanı verecek yegane besinler bunlar değil. Fakat bu yazı ile, tarifi vermekten ziyade, nasıl bir aktivite yaptım ve buna istinaden nasıl beslenmeliyimi kendimize sormanın önemine değinmek niyetindeyim. Yani tarif bir aracı. Hayatımızda seçtiğimiz egzersiz tipleri ve buna göre akıllıca beslenmeyi seçebilmek ise hedef olan.

IMG_0083

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s