Kendin olmaktan korkmak üzerine…

Hataya düşmemek, yanlış anlaşılmamak için, övgülerden ve onaylanmaktan vazgeçmemek adına kendin olmaktan vazgeçmek üzerine düşünüyorum.

Kendi içinde dolup taşan, yapmak ve söylemek istediklerini, gitmek istediğin yeri şu kısacık hayat içinde bekletebilme yeteneğimiz üzerine düşünüyorum.

Hataya düşecek olan kim ? Kabul eden ve kabul edilen kim ? Doğru ne ? Yanlış ne ? Bazen delicesine yanlış gibi görünen o an için doğru olabilir mi ? Hayat ne gerektiriyorsa ve gönül ne diyorsa, kimseyi ve hiçbir varlığı incitmeden, merhametle ve sevgiyle kendini gerçekleştirmek değil mi esas olan ?

Pervasızca yaşamayı kendin olmak zannetmek ne aslolan ne de kişiyi mutluluğa götüren şey. Her bir anda ve aksiyonda doğal bir akış halinde, hayata karşı son derece özenli bir şekilde içinden geldiği gibi yaşamak ise kendin olmak.

Gün boyunca zen öğretisindeki şu aktarım üzerine düşündüm; bir şey yaparken çıktısına, iyi, başarılı olup olmayacağına bakmaksızın, kişi sadece kendi varoluşunu gerçekleştirir ve yapması gerekeni yapar. Yolu takip ettiği sürece çıktı kendiliğinden çabasızca zaten iyi, başarılı olacaktır…

En derinde, üzeri örtülü olan, ben sandığımız her ne ise bulup çıkarıp, sadece kendimiz olabilir miyiz ? Sanıyorum ki ancak o zaman, tüm çabamız, beklentilerimiz, kurgularımız dağılacak ve sadece kendimiz olacağımızdan, kendimiz olmaktan korkmayacağız.

 

 

2 Yorum

  1. kendilik, olmak ve korkmak kelimelerinin bizim için ne ifade ettiğine daha detaylı bakmadan bu yazını anlamış sayılmayız bence dicotum. derin girmişsin. iyi ki de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s